Chwila zadumy nad grobem „Nocnych Wiedźm” – dziewczyn, które zrzucały bomby gołymi rękami

Delegacja z Moskwy gościła w Ostrołęce 16 listopada. Przyjechała, by oddać honor i złożyć kwiaty na grobie Wiery Bielik i Tatiany Makarowej.

Radzieckie pilotki zginęły w sierpniu 1944 roku. Zostały zestrzelone przez niemiecki myśliwiec. Zostały pochowane na ostrołęckim cmentarzu Armii Czerwonej.

Pilotki 588 Regimentu 46 Tamańskiego Pułku Lekkich Bombowców Nocnych nazywane były „nocnymi wiedźmami”. Była to unikatowa formacja: złożona z samych dziewczyn, działała tylko w nocy, a bomby zrzucane były gołymi rękami.

Wiera Bielik miała 23 lata a Tatiana Makarowa – 24 lata. Dla jednej był to 800 lot, dla drugiej 813. Stanowiły zgrany duet pilotki i nawigatorki. Zginęły w drodze z Ostrołęki do Zambrowa. Ich ciała zidentyfikowano na podstawie medali. Pochowano je we wspólnej mogile.

Delegacja z Moskiewskiego Państwowego Instytutu Pedagogicznego, uczniowie z obwodu moskiewskiego wraz z przedstawicielami fundacji „Świat dla życia” została przywitana przez ostrołęckich samorządowców oraz przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta.

Fot. UM Ostrołęka

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Jarek

Jakie to smutne, zginęły bo Hitler i Stalin prowadzili szaloną diabelską wojnę i nie liczyli się z życiem młodych .

Polak

Trzeba się zawsze smucić , że umierają młodzi, ale też pamiętać że wykonywały rozkazy bolszewickich ideologów i nie o polską wolność walczyły

Ostrołęczanin

A co innego miały zrobić, inaczej zastrzeliliby je i nie mogłyby już nic zrobić, ani złego, ani dobrego.

Kacper

Rosyjska młodzież ma prawo czcić swoje bohaterki. My powinnismy uszanować powagę śmierci młodych kobiet. Ale polska flaga tam nie jest potrzebna, Armia Czerwona nie przyniosła Polsce wolności

Bartek

Kolejne dobre wpisy, zgadzam się z Wami

zosia

Dziwię się, że teraz ostrołęka wydaję się być bardziej obiektywna niż eostrołeka

6
0
Przeczytaj komentarze i dołącz do dyskusjix
()
x