Caritas i PSE pomogły Szpitalowi w Ostrołęce. Nowy respirator

Respirator transportowy Para Pac Plus warty ponad 30 tys. zł trafił do Szpitala w Ostrołęce. Stało się tak dzięki akcji WdzięczniMedykom prowadzonej przez Caritas Polska, a także wsparciu Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Caritas Polska stara się wspierać w walce z koronawirusem polskie szpitale.

– Dopóki zagrożenie nie zniknie, dopóty polscy medycy będą mogli na nas liczyć. Przekazujemy wyposażenie pomocne w walce z epidemią. Cieszymy się, że dzięki takim partnerom jak Polskie Sieci Elektroenergetyczne możemy docierać do placówek medycznych w całym kraju – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Jedną z placówek objętych pomocą jest Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, który otrzymał w ramach akcji #WdzięczniMedykom respirator transportowy Para Pac Plus.

Dzięki niemu pacjenci z ostrą niewydolnością oddechową mogą być wspomagani w oddychaniu za pomocą CPAP, szczególnie w przypadkach utrudnionej lub niemożliwej do wykonania intubacji.

– Wyjątkowa sytuacja, w której się znaleźliśmy wymaga wyjątkowych działań. Dzięki stałemu dialogowi z placówkami ochrony zdrowia w gminach, w których znajduje się elektroenergetyczna infrastruktura przesyłowa, mogliśmy skutecznie zareagować na potrzeby partnerów związane z pandemią. – mówi Ada Konczalska, dyrektor departamentu komunikacji w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych.

Akcja #WdzięczniMedykom została zainicjowana przez Caritas Polska w odpowiedzi na zapotrzebowanie szpitali i placówek medycznych znajdujących się na pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa. Do tej pory akcję wsparli liczni partnerzy biznesowi Caritas Polska. Poza PSE są to: firmy Generali
i Concordia, Fundacja Carrefour, Fundacja JSW, Nestle, Lidl Polska, Gaz-System, AstraZeneca, PWPW, PGNIG oraz Fundacja Banku PNB Paribas.

Równolegle Caritas Polska uruchomiła zbiórkę pieniędzy dla darczyńców indywidualnych, żeby stopniowo zwiększać zakres i skalę działania.

Łącznie w ramach akcji #WdzięczniMedykom Caritas Polska zgromadził pomoc dla polskich medyków o wartości ok. 9 mln zł. Pozwoli to na przekazanie ponad szpitalom oraz domom opieki społecznej w całej Polsce m.in. 100 respiratorów, ponad 300 tys. maseczek i rękawiczek ochronnych, 10 tys.
kombinezonów ochronnych, 2 tys. przyłbic oraz kilkanaście specjalistycznych łóżek szpitalnych.

Kampanię Caritas #WdzieczniMedykom można wesprzeć:

  • przekazując darowiznę ̨na stronie caritas.pl/medycy
  • wysyłając SMS o treści MEDYK na numer 72052 (koszt 2,46 zł)
  • wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł MEDYK)