Cały świat inwestuje w OZE? To nieprawda. Ważna rola elektrowni w Ostrołęce

W naszym regonie realizowana jest jedna z największych inwestycji w Polsce – budowa nowej, najnowocześniejszej w swojej kategorii elektrowni o mocy 1000 MW. Wokół budowy elektrowni Ostrołęka C krąży wiele mitów i nieprawdziwych informacji.

Jedna z nich mówi o tym, że Polska inwestuje w elektrownię węglową, gdy tymczasem cały świat przestawia się na odnawialne źródła energii.

Nie jest prawdą, że cały świat inwestuje tylko w odnawialne źródła energii (OZE). W wielu krajach buduje się też energetykę węglową, gazową czy atomową.

Polski rząd wyznaczył zdecydowane kierunku rozwoju energetyki odnawialnej w rządowym strategicznym dokumencie: Polityka Energetyczna Polski.

Wskazuje się w nim na mocny rozwój energetyki wiatrowej oraz fotowoltaiki. Dziś „z wiatru” mamy niecałe 6 tys. MW, w 2040 roku ma być 11,1 tys. W 2040 roku ma być ponad 20 tys. MW mocy z elektrowni fotowoltaicznych.

Jednakże „słońce nie zawsze świeci, a wiatry nie zawsze wieją”.

Dlatego też dla funkcjonowania systemu i bezpieczeństwa energetycznego Polski konieczne są nowoczesne, przyjazne środowisku, sterowalne źródła energii.

U nas stabilizację OZE muszą przejąć nowoczesne elektrownie węglowe (ze względu na surowcowe zasoby własne Polski).

Strategiczne dokumenty rządowe zakładają stopniowe zmniejszanie udziału elektrowni węglowych w miksie energetycznym. Dziś elektrownie cieplne zawodowe to ponad 32 tys. MW, w 2040 roku ma być to już tylko 13,5 tys. MW stabilizującej energetyki węglowej.

Ostrołęka C zatem to pierwsza w Polsce nowoczesna elektrownia stabilizująca OZE. To elektrownia spełniająca bardzo wysokie standardy środowiskowe.

Jej sprawność elektryczna przekroczy 46%, gdy obecnie funkcjonujące elektrownie w Europie i na świecie mają średnią sprawność na poziomie 30-35%.

Oznacza to, że każda megawatogodzina energii wyprodukowanej w naszej nowej elektrowni będzie się wiązać ze znacznie mniejszą (o kilkadziesiąt procent) emisją dwutlenku węgla w porównaniu z energią produkowaną w starszych elektrowniach.

A dodajmy, że wyróżniają ją także duża elastyczność (w zakresie pracy szczytowej) oraz wysoka jakość ekologiczna wyłączeń i rozruchów.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Tom

Konkretne dane, widać że odnawialne to nie wszystko,Polska musi być bezpieczna energetycznie

Nick

Tak trzymać i pisać , z cyferkami nawet ekoludki nie mają podstaw głupio dyskutować

Krak

Ekoludki? Najczęściej ekoterrorystów z centralą w Niemczech

Max

Nowoczesne elektrownie węglowe nie przeszkadzają opartym na wietrze czy słońcu . W Polsce muszą być takie węglowki jak w Ostrołęce

Lati

Panowie Czartoryski i Mamątow, walczcie do końca , narodowa energetyka to ważny punkt suwerenności kraju!

Wera

Ważne, że kontrakt na dostawy węgla zawarto z Polską Grupą Górniczą. Te insynuacje o ruskim węglu to zwykłe łgarstwo. Węgiel będzie z kopalni Marcel i Chwałowice – to konkret

Alfred

Jedna z największych inwestycji w Europie, nie tylko w Polsce

Ola

W artykule brak konkretów, a są same ogólniki. Z punktu widzenia emisji CO2 nie można porównywać energetyki opartej o węgiel kamienny do energetyki jądrowej. Zastępowanie elektrowni węglowych jądrowymi jak najbardziej ma sens w celu cięcia emisji CO2. Drastyczna redukcja emisji gazów cieplarnianych to konieczność, a nie widzimisię nawiedzonych naukowców. Bardzo polecam portal nauka o klimacie (https://naukaoklimacie.pl/). Owszem Japonia ponownie stawia na elektrownie węglowe, ale jest to krytykowane posunięcie dość populistycznego rządu. Japonia obecnie to nie przykład nowoczesności i patrzenia w przyszłość. Zgadzam się, że nie zawsze świeci słonce i nie zawsze wieje wiatr, dlatego trwa wyścig w opracowaniu technologii magazynowania… Czytaj więcej »

Fredi

Gadanie, że w Polsce wystarczy wiatr i słońce jest głupotą. Trzeba szukać równowagi .W dokumencie rządowym, który przywołuje artykuł, o takiej równowadze jest mowa