Były wiceprezydent Ostrołęki rozpoczyna budowę elektrociepłowni w Przemyślu

A dokładnie spółka PGNiG TERMIKA, której były wiceprezydent Ostrołęki Paweł Stańczyk od nie tak dawna jest prezesem. Budować będzie ona elektrociepłownię w Przemyślu.

PGNiG TERMIKA należy do Grupy Kapitałowej PGNiG. Jest wiodącym w Polsce producentem ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Spółka właśnie rozpoczęła budowę elektrociepłowni w Przemyślu. 11 megawatów energii cieplnej i 5 megawatów energii elektrycznej – to jej parametry. Będzie ona kosztować 29,4 mln zł, z czego 5,6 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych. Gotowa ma być w sierpniu 2021 roku.

Ma ona zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne miasta i poprawić jakość powietrza. Symboliczne pierwsze łopaty już wbito – w uroczystości rozpoczęcia inwestycji wzięli udział m.in. minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, reprezentanci władz samorządowych i – oczywiście – przedstawiciele PGNiG Termika.

– Nowa elektrociepłownia zasilana gazem będzie produkować ciepło na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego i jednocześnie wytwarzać energię elektryczną – informuje prezes PGNiG Termika Paweł Stańczyk. – Inwestycję realizuje PGNiGTermika, która planuje zakończyć prace w sierpniu 2021 r. 

Szacuje się, że dzięki nowej elektrociepłowni do powietrza trafi mniej szkodliwych pyłów – nastąpi ograniczenie emisji m.in. dwutlenku węgla nawet do 4300 ton rocznie.

Przypomnijmy, że Paweł Stańczyk był wiceprezydentem Ostrołęki przez 10 lat, do 2016 roku. Za kadencji prezydenta Janusza Kotowskiego – odpowiadał m.in. za kształtowanie polityki przestrzennej miasta, ochronę środowiska, projekty inwestycyjne. Prezesem PGNiG Termika został w maju 2020 roku.

Fot. Facebook Paweł Stańczyk

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Gość.

Kolejny specjalista energetyk.

Tekst

Zadziwiające, że Prezesami i członkami zarządu są ludzie bez wykształcenia związanego z energetyką i tacy , którzy nigdy wcześniej nie pracowali w energetyce. Ludzie po Politechnikach kierunkowych nie zatrudniają a przyjmują ….