By pamięć tamtych dni wciąż była żywa

Chcąc uczcić pamięć powstańców warszawskich, żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uprzątnęli ponad 130 miejsc pamięci żołnierzy poległych podczas walk w Powstaniu Warszawskim.

Kilka dni przed obchodami 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. Rój, uporządkowali ponad 130 miejsc pamięci. Akcja była wspólną inicjatywą mazowieckich terytorialsów oraz władz dzielnicy Warszawa Śródmieście. Prace, w zależności od potrzeb, polegały na myciu tablic i pomników, pieleniu i uprzątnięciu śmieci. Żołnierzom w sobotę towarzyszyli bohaterowie – Powstańcy Warszawscy, a tym samym prace zamieniły się w żywą lekcję powstańczej historii.

Jednym z inicjatorów akcji był  kpr. Przemysław Łuszczki z 5 Mazowieckiej Brygady OT.

Cieszy mnie powodzenie tej akcji, ponieważ była to z jednej strony wspaniała lekcja historii, a z drugiej próba podtrzymania w świadomości ludzi pamięci o dramatycznej walce o wolność i godność. Niejednokrotnie zatrzymywali nas ludzie i pytali co my tu robimy, i co to za miejsca. Opowiadając historie tych miejsc nieocenioną pomocą służyli nam powstańcy warszawscy. Tacy jak pani Zofia Gordon ze Zgrupowania „Ruczaj”, która pomiędzy opowieściami o dniach sierpnia 1944 roku, co i raz dziękowała nam za inicjatywę. I to była najlepsza nagroda za te kilka godzin pracy – mówi kapral Łuszczki.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
John

Dzięki Panowie, piękna postawa