Przed nami: burze, intensywne opady deszczu i porywy wiatru, a nawet trąby powietrzne

17 czerwca i w kolejnych dniach burze IMGW prognozuje wystąpienie burz niemal w całej Polsce. Przebieg zjawisk miejscami może być dość gwałtowny.

17 czerwca burze przewidywane są głównie we wschodniej połowie kraju. Miejscami będą dość silne z opadami deszczu do 30 mm (niewykluczone lokalne 50 mm), gradem do 4 cm średnicy i porywami wiatru do 80 km/h, nie można wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych

18 czerwca, obszar na którym burze będą miejscami powstawać, obejmie niemal całą Polskę. Najmniejsze prawdopodobieństwo ich rozwoju wystąpi jedynie na wybrzeżu, krańcach zachodnich i południowo-zachodnich. Ponownie spodziewać się należy punktowych ulew, silnego wiatru do 80 km/h i opadów gradu. Należy podkreślić, że poza pasem wybrzeża i poza obszarami podgórskimi, w całym kraju temperatura osiągnie 25°C, 27°C, w dodatku przy wysokiej wilgotności powietrza.

19 czerwca ponownie burze będą mogły wystąpić w wielu miejscach w Polsce, choć najmniejsza na to szansa będzie na południowym zachodzie. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, punktowo także silniejszy wiatr oraz opady gradu. Będzie nadal gorąco – na przeważającym obszarze do 25°C, 27°C, jedynie na południowym zachodzie zrobi się nieco chłodniej.

20 czerwca gorące powietrze najprawdopodobniej zostanie z nami na północy i wschodzie i tutaj również możliwe będą burze z silnymi opadami deszczu. Pozostały obszar znajdzie się już w nieco chłodniejszym powietrzu, choć i tutaj miejscami wystąpią opady deszczu. Na obszarze od Pomorza Zachodniego po centrum maksymalna temperatura powietrza nie przekroczy 20°C.

21 czerwca rozwój burz ograniczy się do wschodniej części Polski, ich natężenie powinno być też niższe niż w poprzednich dniach. Na wschodzie temperatura miejscami przekroczy jeszcze 25°C, na pozostałym obszarze będzie o kilka stopni Celsjusza chłodniej.

Monitoring pogodowy na Facebooku – na stronie Burza-Alert-IMGW.

fot.pixabay.com