Budżet Ostrołęki 2021: z inwestycjami… średnio. Jak wyglądamy na tle innych miast?

Poznaliśmy projekt budżetu Ostrołęki na 2021 rok przygotowany przez prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika. Najbardziej interesujące są rzecz jasna planowane inwestycje. W przyszłym roku – tak jak w obecnym – fajerwerków w tym temacie nie będzie. Sprawdziliśmy, jak Ostrołęka pod tym względem wygląda na tle innych miast.

Na inwestycje w projekcie budżetu Ostrołęki na 2021 rok prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik zarezerwował ok. 37 mln zł, czyli 9,35% wszystkich wydatków (wynoszą one niecałe 399 mln zł). Czy to dużo, czy mało? W porównaniu do sąsiednich miast – średnio.

Przejrzeliśmy projekty budżetów na 2021 rok Łomży, Siedlec (miasta na prawach powiatu, tak jak Ostrołęka) oraz Przasnysza i Ostrowi Mazowieckiej pod kątem wydatków inwestycyjnych. Oto jak one wyglądają:

Ostrów Mazowiecka

Budżet Ostrowi Mazowieckiej na 2021 rok po stronie wydatków zaplanowano na poziomie ok. 127 mln zł. Ile z tego pójdzie na inwestycje? Całkiem sporo, bo 20,3 mln zł, czyli (16,07%). Największe pieniądze miasto ma zamiar wydać na zadania drogowe: przebudowę i remont ulic Prusa oraz Lubiejewskiej (8,1 mln zł) oraz przebudowę ul. Sikorskiego (2,7 mln zł).

Łomża

Łomża dysponować ma w 2021 roku większym budżetem od Ostrołęki – wydatki wyniosą ok. 454 mln zł. Znacznie więcej władze miasta znalazły też pieniędzy na inwestycje. W porównaniu z Ostrołęką, nawet uwzględniając specyfikę sytuacji finansowej obu miast i położenie w innych województwach, to przepaść. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski chce na inwestycje wydać aż 68 mln zł (14,97%). Największe z nich to: budowa drogi na odcinku od ul. Wojska Polskiego do ul. Nowogrodzkiej (12 mln zł) czy projekt „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży” (7,1 mln zł).

Przasnysz

Z wszystkich miast, które analizowaliśmy, Przasnysz ma najmniejszy budżet, o wiele mniejszy od Ostrołęki. W 2021 roku w jego wydatkach zapisano bowiem 93 mln zł. „Wydatki majątkowe stanowić będą 11,1% wydatków ogółem” – napisano w projekcie. Oznacza to, że Przasnysz chce wydać 10,2 mln zł na inwestycje. Najbardziej okazale wyglądają plany związane z przebudową Miejskiego Domu Kultury (4 mln zł) oraz remontem ul. Zawodzie (2,5 mln zł).

Siedlce

Wydatki miasta Siedlce zaplanowano na kwotę 610 mln zł. Z tego wydatki majątkowe wynieść mają 43,9 mln zł, a więc mizerne w porównaniu do innych miast 7,2%. Największe zadania? Realizacja programu komunalnego budownictwa mieszkaniowego (9,3 mln zł) i termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 12 (5,1 mln zł).

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Aram

W Ostrołęce nędza, pamiętacie jak Kleczkowski i Kulik narzekali na budżety p. Kotowskiego?

Max

Powinni przeprosić, jeśli mają jakieś śladowe pokłady honoru!

gość

Z honorem to oni się już dawno rozminęli

Ula

Marnie to wygląda, słaboszczaki i cieniasy

Karol

Czy doczekamy się jakichś inwestycji zaplanowanych i wykonanych przez Kulika?

Kama

Ja bym nie liczyła

gość

a gdzie jest park dinozaurów i sekundniki na światłach, ja się pytam?

Kos

Kiedyś Klekot zawsze wychodził na mównicę i starał się ośmieszać zapisy w budżecie, że za niskie. Niech ktoś teraz zrobi to samo, i niech Klekot się tlumaczy. Jak potrafi

Mieszkaniec

Schowa się jak mysz pod miotłą

tępiciel lemingów

Jakie wydatki na inwestycje ma mieć gmina Olszewo-Borki?

Ela

Zajmij się problemami Ostrołęki. Nie wylewają swojego jadu. A myślałem że tobie to nie przystoi.