Budżet obywatelski Ostrołęka: wyniki są, ale co będzie realizowane? Nie wszystko wiadomo

Na początku października podano wyniki głosowania budżetu obywatelskiego w Ostrołęce. Które projekty będą jednak realizowane? Minął miesiąc, a wciąż jest kilka niewiadomych…

Przypomnijmy, że w tym roku wymyślono budżet obywatelski w Ostrołęce na nowo. Podzielono go na dwie kategorie: ogólnomiejską i osiedlową. Na każdą z nich przeznaczona była określona pula pieniędzy. Ponadto inne kwoty wygospodarowano na każde z osiedli (zależnie od liczby mieszkańców). I właśnie tu zaczynają się schody…

Nie głosowano bowiem na projekty osiedli Leśniewo, Pomian, Starosty Kosa (albo nie przeszły oceny formalnej, albo nie były zgłoszone). Co więc z kasą przeznaczoną na te osiedla? Czy przejdzie na inne projekty i na jakich zasadach? A może po prostu przepadnie? Tego nie wiemy.

Zapytaliśmy ratusz o listę projektów z ostrołęckiego budżetu obywatelskiego zakwalifikowanych ostatecznie do realizacji. Odpowiedziano nam, że takowa jeszcze nie jest w pełni gotowa i że trwa właśnie jej ustalanie.

Dodajmy jednak, że zdecydowana większość osiedli jest jednak pewna swego. Po prostu do etapu głosowania przeszedł… tylko jeden projekt z danego osiedla. Było też i tak, że zgłoszono dwie inwestycje, ale ich wartość nie przekraczała sumy przeznaczonej na całe osiedle. Tak było w przypadku Sienkiewicza, dlatego radny Grzegorz Milewski (PiS) po ogłoszeniu wyników podzielił się dobrą informacją na Facebooku (publikujemy ją poniżej).

Pewne jest też to, że miasto dofinansuje z budżetu obywatelskiego koncert hip-hopowy, który zdobył najwięcej głosów w kategorii ogólnomiejskiej.