Brodowe Łąki: Święto Przemienienia Pańskiego z warsztatami lepienia „byśków” (zdjęcia)

Kurpiowskie Bractwo Bartne po uroczystej mszy z procesją z okazji Święta Przemienienia Pańskiego zorganizowało w Brodowych Łąkach warsztaty lepienia woskowych figur wotywnych – „byśków”.

Ważnym dniem świątecznym okresu letniego było święto Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia), podczas którego w wielu parafiach kurpiowskich odbywały się odpusty.

Kurpie są bardzo religijni, stworzyli wyjątkową i niepowtarzalną kulturę ludową. W tej kulturze znalazł się także zwyczaj składania symbolicznych ofiar proszalnych podczas odpustu 6 sierpnia. Do kościoła przynoszono ulepione ręcznie woskowe wota – ofiary (w gwarze kurpiowskiej osiary).

W wierzeniach ludowych wosk pszczeli był substancją szlachetną, czystą, świętą, dobroczynną, cenną jak złoto. Od średniowiecza zyskał znaczenie religijne. Czyniono więc z niego świece na ołtarz, a także przynoszono do kościoła wota błagalne i dziękczynne.

Na Kurpiach, regionie o rozwiniętych tradycjach bartniczych i pasiecznych, wosk był tworzywem, które mogło godnie zastąpić szlachetne kruszce: złoto, srebro. Zwyczaj ten podtrzymują w Brodowych Łąkach w gminie Baranowo. Jak co roku w parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Brodowych Łąkach rozpoczęły się doroczne uroczystości odpustowe. 

Początki tradycji obchodzenia ołtarza w parafii sięgają połowy XIX wieku. Ołtarz w Brodowych Łąkach posiada ambit, czyli przejście za ołtarzem, umożliwiające wotywne procesje wokół ołtarza.

Wśród woskowych figur przeważały wizerunki koni, krów, owiec oraz kur i kogutów. Zdarzały się także wyobrażenia świń oraz psów.  

W tym roku Kurpiowskie Bractwo Bartne po uroczystej mszy z procesją zorganizowało warsztaty lepienia woskowych figur wotywnych – „byśków”. Każdy mógł własnymi rękami stworzyć swoje dzieło, niekoniecznie byśka, a jak się okazuje nie takie to proste. Jednak silne ręce i ciepła woda pozwala na tworzenie dzieł sztuki. Było też zajęcia wspinaczki pod okiem bartnika, który migiem do barci bryka…

Więcej zdjęć na Facebook Kurpie – Dla nas o nas.

Fot. i tekst Robert Niedzwiecki

5 2 głosów
Ocena artykułu
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
kurpś

Nie byśki, tylko „wota” z wosku.

Kursiuuuu

„figur wotywnych…”

Ewa

Piękne wydarzenie