Boże Ciało. Procesje przejdą ulicami Ostrołęki. Wiernych obowiązują maseczki

W czwartek 12 czerwca czeka nas uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, tradycyjnie zwana Bożym Ciałem. Uroczystość ta połączona jest z procesją eucharystyczną do ołtarzy. W tym roku obowiązuje zarządzenie ks. biskupa zezwalające na odbycie tradycyjnej procesji ulicami miasta, ale obowiązkiem uczestników jest noszenie maseczki ochronnej.

Parafia Zbawiciela Świata: Msze święte o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00. Nie będzie Mszy świętych o 13.00 i 16.30. Po Mszy świętej o 11.30 wyruszy procesja do czterech ołtarzy ulicami: Brata Zenona Żebrowskiego, Goworowską, Konopnickiej, Fieldorfa „Nilla” i Brata Zenona Żebrowskiego do kościoła.

Kościół Farny: Msze św. w Uroczystość Bożego Ciała będą w tych samych godzinach, jak w niedziele. Nie będzie tylko Mszy św. o godz.13.00. Procesja z Najświętszym Sakramentem po Mszy św. z godz. 11.30 ulicami miasta, jak w latach poprzednich: Farna, Plac Bema, Berka Joselewicza, Mazowiecka, Paderewskiego, Łęczysk, Plac 1 Maja, Kościuszki, Świętokrzyska, Plac Papieża Jana Pawła II. Po Mszy Świętej wyjdziemy w procesji na ulice naszego miasta, aby zanosić błogosławieństwo Pana Jezusa obecnego pod postacią chleba do naszych domów, miejsc nauki i pracy. Przy czterech ołtarzach będziemy rozważali słowo Boże. Procesję zakończy udzielenie błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Parafia pw. św. Franciszka w Asyżu: w tym roku procesja Bożego Ciała w tej parafii odbędzie się ulicami Osiedla Kwiatowego.

Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce: Msze Święte: 6:30, 8:30, 10:00 + procesja eucharystyczna ulicami miasta, 12:00, 16:00, 18:00, 20:00.

Parafia św. Wojciecha w Wojciechowicach: Msze będą odprawiane jak w każdą niedzielę. Po Mszy o godz. 11.30 wierni wyruszą do czterch ołtarzy: przy kościele, przy ul. Czwartaków, na placu przed blokiem Legionowa 15 oraz przy bloku Wojska Polskiego 42.

Parafia NMP Królowej Rodzin: Msze św. będą o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 13.00, 18.00. Główna Msza św. o godz. 10.30 i po tej Mszy św. wyruszy procesja eucharystyczna ulicami: Planetarna, Satelitarna, Heweliusza, Jowisza, Bacieczki, Heweliusza, Wróblewskiego, Planetarna.

Na stronie Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce czytamy: „Święto Bożego Ciała powstało w XIII wieku pod wpływem nowych nurtów pobożności eucharystycznej, koncentrującej się nie na przyjmowaniu Komunii św., lecz na czci rzeczywistej obecności Chrystusa w znaku chleba i wina. Była to reakcja na herezję Berengariusza z Tours w XI wieku. Twierdził on, że przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa jest niemożliwa, ponieważ uwielbione Ciało Chrystusa znajduje się w niebie, a więc nie może równocześnie przebywać na ziemi, i to w wielu miejscach. Komunię św. rozumiał jako duchowe przyjmowanie Chrystusa. Do wprowadzenia święta Bożego Ciała przyczyniła się zakonnica. Była to bł. Julianna, augustianka z klasztoru Mont Cornillon w diecezji LieOge w Belgii.

W 1208 r. Julianna miała dziwną wizję. Zobaczyła w niej księżyc w pełni, na którym była ciemna plama. Później Chrystus objawił jej, że ta plama oznacza brak w kalendarzu kościelnym święta ku czci Eucharystii. W 1240 r. biskup LieOge – Robert wydał dekret ustanawiający to święto w swojej diecezji w drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Później miało być obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus de hoc mundo ustanowił święto Bożego Ciała w celu uczczenia Jezusa obecnego w Eucharystii. Śmierć Urbana IV uniemożliwiła ogłoszenie bulli. Jego wolę wypełnił dopiero papież Jan XXII w 1317 r. W Polsce święto Bożego Ciała zaprowadził biskup krakowski Nanker w 1320 r. Na początku XV wieku Boże Ciało w większości polskich diecezji było zaliczane do głównych świąt roku kościelnego.

Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy zbudowanych na trasie powstała nieco później niż samo święto. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z Niemiec, z Kolonii – XIV wiek.”

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Marek

Witam, nie chcę przesadzać ale chyba po Waszym artykule wynoszono ładnie na Kwiatowym. Chociaż przed wyjątkowym świętem i procesją będzie estetycznie. Dzięki

Marek

„Wykoszono”, przepraszam za błąd.

Jekyll

Super!

ppp

Dziwne ulice zostały wpisane w parafii Królowej Rodzin, ale chyba znajdują się w białymstoku

Kibic

Brak maseczek brak odstępu ludzie już nie czują zagrożenia oby nam to bokiem nie wyszło