Boże Ciało jednak z tradycyjnymi procesjami. Nowe zarządzenie

Jeszcze nie tak dawno informowaliśmy o zarządzeniu biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, w którym było o rezygnacji z procesji Bożego Ciała ulicami parafii. Sytuacja jednak się zmieniła i biskup wydał nowe zarządzenie w tej sprawie.

Nie jest to wielkim zaskoczeniem – biskup uprzedzał, że tak się może stać. I tak, tradycyjne procesje Bożego Ciała będą możliwe. Podczas uroczystości, co słusznie zauważa Janusz Stepnowski, nie ma mowy o utrzymaniu dystansu ok. 2 metrów od drugiej osoby. Dlatego wierni muszą mieć zakryte usta i nos, aby nie doprowadzić do zakażenia.

W poprzednich latach procesje Bożego Ciała i w Ostrołęce, i w powiecie ostrołęckim były liczne. Czy tak będzie i tym razem, przekonamy się wkrótce.

Poniżej treść zarządzenia biskupa w sprawie uroczystości Bożego Ciała:

„W nawiązaniu do komunikatu z dnia 30 maja 2020 r., N.419/B/2020, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami państwowymi, biorąc także pod uwagę wyjaśnienia prawne Biskupa Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu z dnia 3 czerwca 2020 r. zachęcam duszpasterzy do organizowania tradycyjnych procesji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Przy czym należy pamiętać o uprzednim uzyskaniu zgody i zabezpieczenia odpowiednich służb, w tym policji, straży miejskiej oraz zarządcy dróg.

Podczas zgromadzeń organizowanych poza kościołami i innymi obiektami kultu religijnego (w ramach działalności Kościołów i innych związków wyznaniowych) nie obowiązuje limit 150 osób, a uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny. (Zachowanie odległości między osobami nie mniejszej niż  2 metry, o czym stanowi rozporządzenie Rady Ministrów, jest bardzo trudne w realizacji).

W ogłoszeniach parafialnych zachęcających do udziału w uroczystościach należy podkreślić konieczność zaopatrzenia się w maseczki ochronne i ich bezwzględne używanie w czasie procesji.

Na liczne oraz przeżywane z pełnym zaangażowaniem i czystymi sercami uczestnictwo we wspomnianych wydarzeniach wszystkim diecezjanom oraz przybywającym do nas gościom z serca błogosławię”

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
opp

pomysł słaby