Bon turystyczny – pojawiły się oferty sprzedaży. Dlaczego nie warto z nich skorzystać?

Bonów turystycznych nie wolno sprzedawać! – przypominają Polska Organizacja Turystyczna oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Gdy tylko uruchomiono bon turystyczny o wartości 500 zł na dziecko, które wydać można na imprezy turystyczne czy pobyt np. w hotelach, pojawiły się i… oferty sprzedaży bonu. Oto jedna z nich:

„Sprzedam bon turystyczny o wartości 500 PLN za 400 PLN.”

ZUS i POT przypominają, że bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze, a skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione. Jego sprzedaż jest niezgodna z prawem. Kupione bony nie będą mogły być wykorzystane. Dlaczego? Dokonanie płatności podmiotowi turystycznemu wymaga bowiem jeszcze potwierdzenia dodatkowym kodem, który otrzymamy SMS-em lub mailowo w trakcie transakcji.

„W Internecie pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego” – pisze też ZUS – „Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takowych. Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy przy aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego, powinien kontaktować się z całodobową infolinią pod nr tel. 22 11 22 111 lub e-mail: bon@zus.pl. Tylko 3 sierpnia z infolinii skorzystało ponad 20,5 tysiąca osób. Pomoc w założeniu konta na PUE ZUS każdy zainteresowany uzyska także placówkach ZUS. Wsparcie ZUS i POT jest całkowicie bezpłatne.

Nie należy udostępniać osobom trzecim swojego loginu i hasła do PUE ZUS! Trzeba pamiętać, że klienci ZUS mają tam dostęp do wielu różnych danych – np. na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach. Nikt poza klientem (lub upoważnioną przez niego osobą) nie powinien mieć dostępu do takich informacji.

Od 1 sierpnia rodzice dzieci do 18. roku życia mogą aktywować bon na platformie PUE ZUS. Aby to zrobić nie trzeba składać wniosku. Bon jest dostępny na PUE ZUS w zakładce [Ogólny]. W menu bocznym trzeba wybrać [Polski Bon Turystyczny], a następnie [Mój bon]. Przed aktywacją bonu warto sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego 500+ (tzn. która osoba składała wniosek o 500+). Na PUE ZUS zakładka [Polski Bon Turystyczny] jest widoczna u tej właśnie osoby. Przy aktywacji trzeba podać swoje dane kontaktowe – adres e-mail i nr telefonu komórkowego.

Po aktywacji bonu, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności, przy użyciu którego będzie można płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Do tej pory ZUS wydał 291 tys. bonów o łącznej wartości 248 mln złotych. Beneficjenci zdążyli wykonać już 7,8 tys. płatności bonami na kwotę ok. 6 mln złotych. Na PUE ZUS zarejestrowało się ponad 10 tys. podmiotów turystycznych i wciąż pojawiają się nowe. Ich lista znajduje się na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.