Bon turystyczny: instrukcja jak założyć konto. Działa też już infolinia – dużo telefonów

Działa infolinia w sprawie bonu turystycznego – informuje ZUS. Zakład opublikował też wideo z instrukcją, jak założyć konto na PUE – potrzebne jest ono, aby móc skorzystać z bonu.

W piątek 24 lipca rano Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną całodobową infolinię – pod numerem telefonu 22 11 22 111 można uzyskać informacje na temat bonu turystycznego.

A zainteresowanie jest bardzo duże – pierwsze cztery godziny działania infolinii to ponad tysiąc telefonów!

– Konsultanci specjalnej infolinii udzielają informacji osobom, które chcą skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego oraz podmiotom turystycznym, które chcą przystąpić do programu. Wyjaśniają wątpliwości dotyczące między innymi prawa do bonu – tłumaczy prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Pytania dotyczące bonu można też przesyłać drogą elektroniczną – mailem na adres bon@zus.pl.

Bon turystyczny – jak założyć konto na PUE

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE ZUS. Można go założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Już wkrótce na PUE ZUS, w roli „Ogólny”, w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla podmiotów turystycznych (zostanie udostępniona 25 lipca) oraz osób korzystających z bonu (zostanie udostępniona 1 sierpnia).

Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami) po podaniu danych kontaktowych (adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego).

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny, będą mogły za pośrednictwem PUE ZUS złożyć oświadczenie, dzięki czemu zostaną wpisane na listę podmiotów turystycznych prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). POT opublikuje listę zarejestrowanych podmiotów turystycznych, uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu, na stronach internetowych: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie podać osobie przyjmującej płatność za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną specjalny numer przypisany do bonu, a potem jednorazowy kod autoryzacyjny.

Instrukcję wideo, jak założyć konto na PUE, znajdziecie tutaj: