Bon turystyczny. 500 zł na każde dziecko. Niezależnie od dochodu

Bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko otrzymają również osoby prowadzące działalność gospodarczą. Bon turystyczny przysługiwał będzie przedsiębiorcy, niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu.

Przypomnijmy, że już w maju Ministerstwo Rozwoju ogłosiło wprowadzenie tzw. bonu turystycznego, który miał na celu pobudzenie krajowej branży turystycznej.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, bon turystyczny miał przysługiwać każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę, która otrzymuje wynagrodzenie nie wyższe niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, tj. nie więcej niż 4918,17 zł miesięcznie. Według tej pierwotnej koncepcji, osoby takie miały otrzymać bon turystyczny w wysokości 1000 zł.

Wszystko wskazuje jednak na to, że idea bonu turystycznego ulegnie znacznym modyfikacjom. Wszystko za sprawą Prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział złożenie w najbliższych dniach własnego projektu ustawy w tej sprawie.

Prezydencka propozycja przepisów przewiduje, że wartość przysługującego bonu turystycznego zależeć będzie od liczby dzieci w rodzinie. Za każde dziecko w rodzinie przysługiwać będzie kwota 500 zł.

Co istotne, bon turystyczny przysługiwać będzie niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Liczba dzieci w rodzinie będzie bowiem jedynym wymaganym kryterium.

Zgodnie z poprzednią wersją projektu, z bonu turystycznego nie mogłyby skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą, a jedynie te zatrudnione na umowę o pracę.

Zgodnie zaś z prezydencką propozycją, sytuacja ulegnie zmianie również i w tym zakresie. Bon turystyczny otrzymają bowiem wszystkie rodziny wychowujące dzieci, niezależnie od tego, z jakiego źródła otrzymują dochody. Bon przysługiwał będzie zatem także osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

Zgodnie z zapowiedzią Prezydenta, przepisy dotyczące bonu turystycznego mają wejść w życie jeszcze w te wakacje. Bon będzie można jednak wykorzystać przez znacznie dłuższy okres, bo aż do końca 2021 roku.

W przeciwieństwie do np. świadczenia wychowawczego 500+, bon turystyczny udzielany będzie w formie bezgotówkowej. Prezydent zapowiedział, że bon turystyczny przyznawany będzie elektronicznie, za pośrednictwem platformy ZUS:

„Bon będzie miał postać elektroniczną, cyfrową. Bon będzie uzyskiwało się poprzez rejestrację na platformie usług elektronicznych ZUS. Po zarejestrowaniu się na tej platformie, po zweryfikowaniu uprawnienia, ten bon będzie przydzielany.”

Przysługujący nam bon turystyczny będzie można wykorzystać do uiszczenia opłat za usługi turystyczne na terenie Polski, w tym m.in. za noclegi w polskich hotelach, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Nina

I co platfusy, lewacy i inna zielenizno ? Był czas w Polsce, gdy rząd tak mocno pomagał Polakom ?