Bohaterowie z naszego powiatu na śmietniku „Łączki”. Ale nie historii

Wśród znalezionych na „Łączce” szczątek polskich bohaterów są także szczątki mieszkańców ziemi ostrołęckiej.

21-letni Ignacy Długołęcki „Jerzy” pochodził ze Starej Wsi w powiece ostrołęckim. Od sierpnia 1947 roku był członkiem oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego por. Witolda Boruckiego „Dęba”. Został aresztowany w lipcu 1948 roku i skazany na karę śmierci. Na „Łączce” spoczęli także inni bohaterowie z naszego powiatu, m.in., Czesław Kania „Nałęcz”, Józef Kozłowski „Las”, Bolesław Częścik „Orlik”. Dzięki zakończonej sukcesem identyfikacji, po około 60 latach, członkowie ich rodzin mogą pomodlić się przy ich grobach.

29 września, o godz. 12.00 w Myszyńcu, odbędzie się uroczystość wmurowania w Pomnik AK-WiN-NZW urny z ziemią z „Łączki”, która symbolizuje prochy polskich patriotów, którzy ofiarowali swoje życia za wolna i niepodległą Polskę. Patronat Honorowy nad uroczystością objął prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda. Będzie to wielka manifestacja patriotyzmu.

Co to ta „Łączka” i czemu ziemia z powązkowskiego śmietnika jest naszym patriotycznym skarbem? Warto to wiedzieć.

„Łączka” jest miejscem, gdzie od połowy 1948 roku, potajemnie chowano ciała straconych więźniów więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej. Na tym miejscu, by ukryć ślady pochówku, urządzono kompostownię, a później śmietnik. W późniejszym okresie, gdy poszerzono tereny cmentarza, nad szczątkami partyzantów chowano dygnitarzy komunistycznych.

Nie jest to, oczywiście, jedyne miejsce, gdzie chowano zakatowanych w śledztwie i straconych w wyniku pozorowanych procesów sądowych polskich patriotów. W samej Warszawie takich miejsc jest kilka. Polskie pola, łąki i lasy są jeszcze pełne ukrytych szczątek polskich partyzantów, którzy w trudnych powojennych czasach stanęli do nierównej walki z najazdem komunistycznym.

„Łączka” stała się jednak symbolem zbrodni popełnianych przez tzw. sądy komunistyczne. Ukrywając ciała swoich ofiar dążono do całkowitego wymazania z pamięci ich imion.

W 2017 roku, kierownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk, ogłosił zakończenie prac archeologicznych na „Łączce”. „Odnaleźliśmy wszystkie ofiary komunizmu pogrzebane tam w sposób tajny w latach 40. i 50. Zakończyliśmy te prace”.

Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych źródło pl.wikipedia.or

22 września tego roku, w kwaterze „Ł” i „ŁII” Cmentarza Wojskowego Powązki w Warszawie w Panteonie-Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych, odbył się pogrzeb 22 żołnierzy podziemia antykomunistycznego w Polsce, bestialsko zamordowanych przez komunistycznych oprawców w okresie tzw. „utrwalania władzy ludowej”.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Max

Mają symboliczne wspomnienie na naszym pomniku na skwerze L. Kaczyńskiego , teraz będą mieli chrześcijański pogrzeb. Chwała Bohaterom !

1
0
Przeczytaj komentarze i dołącz do dyskusjix
()
x