Błogosławieństwo wdowy w Ostrołęce. Pierwsze w historii parafii Zbawiciela Świata

Pierwsze błogosławieństwo wdowy – pani Jadwigi – w historii parafii pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce. Miało ono miejsce 8 września.

Parafia pw. Zbawiciela Świata wyjaśnia na czym polega to niecodzienne wydarzenie, w którym uczestniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Zamieściła też relację z błogosławieństwa wdowy w kościele.

„Zwyczaj błogosławienia wdów znany był już w starożytnym Kościele. W homilii biskup Janusz odwołał się do wydarzenia zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego.

– Miłując męża, kochała w nim samego Zbawiciela, a kiedy mąż zakończył życie i odszedł do Pana, pani Jadwiga jako osoba cywilnie i kanonicznie wolna zapragnęła całkowicie oddać się Chrystusowi. Dziś ponownie prosi o dary Ducha Świętego, aby jej związek z Chrystusem jeszcze bardziej się umocnił – wyjaśniał teologię stanu wdowieństwa biskup Janusz.

Na początku kandydatkę do błogosławieństwa przedstawił biskupowi ks. Paweł Nocko odpowiedzialny za formację wdowy. Na sam obrzęd błogosławieństwa złożyły się wezwanie Ducha Świętego oraz modlitwa Biskupa:

– Niech oddana modlitwie, pokucie i dziełom miłosierdzia wpatruje się w niebo, które jest ojczyzną pielgrzymów tej ziemi. Pomóż jej naśladować ewangeliczne wdowy, które trwały na modlitwie, dzieliły się swoim wdowim groszem z potrzebującymi i doznawały szczególnej pomocy ze strony Zbawiciela – mówił Biskup i wręczył pobłogosławionej wdowie krzyż i księgę Liturgii Godzin.”