Biznes Alert: Elektrownia Ostrołęka ma być zasilana gazem z Litwy

PKN Orlen i Energa planują podłączenie nowego bloku gazowego do Gazociągu Polska–Litwa – pisze Biznes Alert.

Biznes Alert w swoim krótkim artykule powołuje się na wypowiedź w tej sprawie dyrektora wykonawczego PKN Orlen Jarosława Dybowskiego.

– Nie planujemy podłączenia nowego bloku gazowego do Gazociągu Jamalskiego, a do GIPL. Mamy już potwierdzenie od Gaz-Systemu, że jest to technicznie możliwe – powiedział Jarosław Dybowski w Sejmie.

Dodał też, że Orlen i Energa rozmawiają z wykonawcami elektrowni o zmianie technologii i że nie widzi zagrożeń dla inwestycji.

O takich planach pisaliśmy już kilka miesięcy temu w tekście Elektrownia C. Skąd popłynie gaz? Wówczas zwracaliśmy uwagę:

„Już na początku maja tego roku prezes Gaz-System Tomasz Stępień potwierdził publicznie, że prowadzone są rozmowy o przyłączeniu gazowym Elektrowni Ostrołęki C. Szczegółów jednak nie zdradził. Dziś (nieoficjalnie) dowiedzieliśmy się, że oto doszło do podpisania porozumienia między podmiotem przygotowującym budowę elektrowni gazowej w Ostrołęce a operatorem Gazociągu Gaz System SA.

Na mocy tego porozumienia rozpoczęły się prace przygotowawcze do podłączenia potrzebnych urządzeń i instalacji gazowych związanych z elektrownią Ostrołęka C do budowanego gazociągu relacji Polska -Litwa.”

Przypomnijmy, że nie tak dawno informowaliśmy o wszczętym postępowaniu administracyjnym w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę przyłącza gazowego elektrowni w Ostrołęce.

PKN Orlen ma pisemne zapewnienie od PGNiG o dostawie pełnego wolumenu gazu ziemnego na potrzeby bloku w Ostrołęce. Budowa elektrowni w Ostrołęce – według zapowiedzi z lipca – miałaby się zakończyć do końca 2025 roku.

5 1 zagłosuj
Ocena artykułu
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Gość

Pewnie OSTRADA gazociąg wybuduje.

tępiciel lemingów

Ostróda bardzo dobrze buduje dla tych, co w porę płacą.

Przedsiebiorca

Litwa jest w 100% uzależniona od dostaw gazu z Rosji. Ciekawe czy Litwini będą dokładać do naszego przesylanego gazu ?

Ula

Gaz będzie ze złóż na granicy Polski i Litwy, a nie ze złóż ruskich. Nie rozumiesz gamoniu?

Tom

Czytałeś o tym pewnie w Kraju Rad na kredowym papierze

Przedsiebiorca

Tom i Ula spokojnie nie trzeba mi odrazu ubliżać porozmawiajmy na argumenty .
Być może nie wszystko wiem , prosze opowiedzcie mi coś wiecej o tych pokładach gazu na granicy Polski i Litwy bo ja pierwsze słyszę od was . Gdzie dokladnie mamy te złoża?
Na jakiej głębokości?
Na ile lat nam wystarczą?
Kiedy zacznie się wydobycie?
Jakiś link na neta…?

PREDATOR 2

NIECH TE KUR..Y Z ORLENU POWIEDZA ILE BEDZIE POLSKE KOSZTOWAC IMPORT GAZU Z LITWY!!!!,ALE NA BANK TO BEDA GRUBE MLD ZL.KTORE BY ZOSTALY W POLSCE JAKB BYLA EL.WEGLOWA!!!!