„Bitwa o wozy”. W drugim starciu wygranych będzie 49 gmin

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów. Znane są już szczegółowe wytyczne drugiej edycji „Bitwy o wozy”.

8 lipca w Delegaturze MUW Ostrołęka została zwołana konferencja prasowa, która dotyczyła właśnie „Bitwy o wozy”. Gościli: Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP Jarosław Nowosielski oraz Miejski Komendant PSP Jarosław Wilga.

Zasadniczy cel tej akcji to zwiększenie frekwencji na wyborach i zwrócenie uwagi, jak ważny jest dla nas ten dzień. Wybory prezydenckie to święto demokracji. W drugiej turze bitwy o wozy zachęcamy głównie do aktywności mieszkańców małych gmin. Każda mała gmina, poniżej 20 tys. mieszkańców, ma szansę wygrać dla swojej gminy średni wóz bojowy wart 800 tys. zł – wyjaśniał wojewoda.

Drugi cel „bitwy”, to zwrócenie uwagi jak ważna jest ochotnicza straż pożarna. Druhny i druhowie OSP to ogromne, i bardzo ważne, całego sytemu pożarniczego-gaśniczego. To oni najczęściej dojeżdżają na miejsce wydarzenia jako pierwsi – podkreślił wojewoda.

Środki na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z 49 byłych województw (według stanu granic województw, który obowiązywał 31.12.1998 r.). O nowe pojazdy nie będą się jednak mogły ubiegać te samorządy, które otrzymały wozy w ramach pierwszej edycji akcji. Co ważne, do frekwencji w każdej gminie nie będą wliczane głosy oddane przy użyciu zaświadczeń, czyli od osób, które na co dzień nie mieszkają w tych gminach.

Wojewoda przypominał też, że dzięki środkom pochodzącym m.in. z MSWiA strażacy-ochotnicy z całej Polski otrzymają w tym roku prawie 600 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych.

Na koniec 2019 r. w Polsce działało ponad 16 tys. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do OSP należy ponad 500 tys. druhów i druhen. Strażacy-ochotnicy są ważnym ogniwem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP działają we wszystkich województwach. Najwięcej strażaków ochotników działa w województwie mazowieckim – ponad 60 tys. druhen i druhów.  

Uczestnicy konferencji podkreślali, że działalność OSP jest wszechstronna – w ostatnich latach strażacy OSP pokazali, że są świetnie przygotowani do działań ratowniczych po wystąpieniu wichur czy podtopień. Oprócz działań ratowniczych doskonale potrafią integrować lokalną społeczność. Są w swoich miejscowościach świetnymi organizatorami wielu wydarzeń. W ten sposób pokazują jak tworzyć świadome i aktywne społeczeństwo obywatelskie. 

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Adam

Kto to jest:
Jarosława Wilga i
Jarosław Nowosielskiego ?