„Biesiada kurpiowska” Laury Bziukiewicz. O specyficznej kuchni, która powstała na Kurpiach

Laura Bziukiewicz napisała książkę „Biesiada kurpiowska”. Znajdziemy w niej przepisy z kuchni kurpiowskiej.

„Biesiada kurpiowska” to 168 stron i 69 przepisów, z których dowiedzieć się można jak zrobić m.in. rejbaka, fafernuchy, łagodniaka, psiwo kozicowe. Laura Bziukiewicz nie tylko pisała, ale też ilustrowała książkę, którą wydało Wydawnictwo Literackie Białe Pióro. Jest ona też w wersji angielskiej. W opisie książki napisano:

„Autorka – Laura Bziukiewicz – mierzy się z projektem zebrania, usystematyzowania i przedstawienia w przystępnej formie specyficznej kuchni, która powstała na Kurpiach w okresie międzywojennym i utrzymała się do lat 60. XX wieku. Jest to kuchnia bardzo nietypowa, bazująca wyłącznie na wąskiej gamie lokalnych produktów, o oryginalnym nazewnictwie. Jej zachowanie i rozpowszechnienie w jak najczystszej formie ma znaczenie wyjątkowe dla wiedzy i tożsamości kulturowej nowego pokolenia.”

Laura Bziukiewicz napisanie książki poprzedziła rozmową z wieloma osobami, które o kulinarnych tradycjach na Kurpiach wiedzą bardzo wiele.

„Potrawy te budzą sensację pośród gości Muzeum Kurpiowskiego w Wachu (Laura Bziukiewicz prowadzi muzeum razem z mężem – red.) i są entuzjastycznie przyjmowane podczas pokazów kulinarnych. Teraz autorka chce pokazać je szerszej publiczności, w formie książki i e-booka.

Książkę można kupić w Muzeum Kurpiowskim w Wachu, ale też w księgarni Wydawnictwa Literackiego Białe Pióro. Więcej informacji poniżej:

5 3 głosów
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Goździkowa

Pomysł na książkę fajny, ale błąd na okładce nie zwiastuje wysokiej jakości wydania. Niby szczegół, ale trochę kłuje, zwłaszcza w takim miejscu. Chyba, że to zdjęcie jeszcze nie ostatecznej wersji do druku?

Róża

„Nie ostatecznie” według polskiej pisowni również napisane jest z błędem Pani/Panie Goździkowa 😉