Biedroń w Ostrołęce. W złym miejscu i ze złowrogimi przepowiedniami

Do Ostrołęki przyjechał w środę 17 kwietnia lider Wiosny Robert Biedroń. Na spotkaniu z mediami mówił przede wszystkim o tym, że elektrownia w Ostrołęce nie powinna być budowana. Nie uniknął przy okazji kilku wpadek.

Robert Biedroń i przedstawiciele Wiosny spotkali się z dziennikarzami przed elektrownią B. I tu lider partii zaliczył pierwszą wpadkę, ponieważ mówił, że w tym miejscu ma być budowana nowa elektrownia w Ostrołęce, gdy tymczasem… powstaje ona kilka kilometrów dalej.

– Trwa kolejna inwestycja tego rządu, która jest kompletnie nietrafiona – mówił Biedroń. – W ocenie Wiosny jest ona kompletnie nieekonomiczna i nietrafioną inwestycją jeśli chodzi o Ostrołękę, ten region i ziemię mazowiecką. Z tych kominów, które tutaj za chwilę powstaną, będzie wydobywał się dym, który każdego roku w tym regionie będzie powodował śmierć 2 tys. osób.

Mówił, że elektrownia zanieczyszcza powietrze, choć warto dodać, że największy problem w Ostrołęce i regionie mamy z przekroczeniami pyłu zawieszonego PM10. Tak naprawdę trujemy sami siebie: paląc w przestarzałych kotłach byle czym. Faktem jest też, że po wygaszeniu obecnie działającego kotła B, i uruchomieniu kotła C – należy się spodziewać, że powietrze nad Ostrołęką będzie czystsze.

Gdy Wiosna dojdzie do władzy, mówił Biedroń, będzie chciała zrezygnować z budowy elektrowni. Powiedział też rzecz zaskakującą: według jego informacji budowa elektrowni zakończy się w 2024 roku, a funkcjonować będzie tylko… 6 lat, do 2030 roku. Być może chodziło mu o rezolucję Parlamentu Europejskiego zachęcającą kraje członkowskie do odchodzenia od węgla najpóźniej do 2030 roku. Żywotność nowej elektrowni szacowana jest bowiem na ponad 30 lat.

Zdaniem Biedronia w nowej elektrowni spalany będzie w 75 proc. węgiel sprowadzany z Rosji. Tyle że jest ona zaprojektowana na polski węgiel, a spółka ma podpisaną umowę na jego dostawy z Polską Grupą Górniczą.

Wiosna nie chce jednak zostawić Ostrołęki z niczym. Chciałaby, aby w mieście powstał Instytut Zielonej Energii, który zajmowałby się m.in. rozpowszechnianiem informacji i promocją źródeł energii odnawialnej, a także koordynowaniem prac nad nimi.

Zamiast w elektrownię Wiosna proponuje zainwestować w nowe szpitale i właśnie w odnawialne źródła energii. Kandydatka partii do Parlamentu Europejskiego Paulina Piechna-Więckiewicz mówiła, że „w fotowoltaice i przy wiatrakach” może powstać około 400 miejsc pracy w Ostrołęce.

Z kolei Robert Biedroń dodał, że pracę w nowej elektrowni znajdzie zaledwie 250 osób.

– Eksperci z Politechniki Śląskiej przygotowali raport na temat tej inwestycji, pokazując, że nie przynosi korzyści ekonomicznych dla regionu – tłumaczył.

Rządzący, na czele z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, nie raz podkreślali jednak, że budowa elektrowni to szansa na rozwój wielu firm, które będą ją obsługiwać i nawet kilka tysięcy miejsc pracy. Dodajmy też, że powstanie inwestycji to też spory zastrzyk gotówki z podatku dla samorządu miasta.

Robert Biedroń zapowiedział też, że Wiosna w maju zorganizuje debatę z mieszkańcami Ostrołęki o budowie elektrowni C, a także o tym, jakich inwestycji potrzebuje Ostrołęka.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Gość

Jak widać na zdjęciach, to tłumów nie było.

miki

czy był kamerzysta NR 1 w Ostrołece???

Rower

tej Siły i tłumów już nic nie powstrzyma nie przyszli wszyscy przyjaciele i przyjaciółki Biedronia w Ostrołęce jest ich trochę więcej a ci na fotach jakos szeroko stoją

Elfi

Żeby przedstawiać argumenty przeciw należy być bardziej zorientowanymi w temacie, śmiesznie to wypadło, lichota?

Gość

A co? Spodziewałeś się wiedzy po takim oszołomie?

tak

po co on tutaj, nie jest nam potrzebny

Tadek

Co za wał. Boi się wiedzy a tylko pluje co mu ślina na jęzor przyniesie. Biedroń zajmij się swoim partnerem lepiej .

Łukasz

Wykazał się brakiem minimum wiedzy. Biedroń wstyd

GIENIO

JA TAKIEJ WIOŚNIE MÓWIĘ >< WYPAD Z MOJEGO GRODU I BY PO WAS NIE BYŁO SMRODU

Bcdd

Dobre Gienio. Masz coś jeszcze?

zdrowo myślący

brawo biedroń! tylko wiosna!

mieszkaniec Ostrołęki

Poziom inteligencji Biedronia ws. pożaru Notre Dame: „Palił się Most Łazienkowski. Czy to jest symbol upadającego przemysłu łazienkowego?”

zdrowo myślący

Mieszkańcu Ostrołęki, Biedroń nie mówił w ten sposób o pożarze Notre Dame, a mówił o tym, jak prawicowi, konserwatywni politycy wykorzystują tę sytuację do szerzenia bredni o ‚otrzeźwieniu dla zlaicyzowanej Europy/jej upadku bądź innych żenujących porównań. Zacytowałeś tą wypowiedź po prostu bez kontekstu.

Gość

Tak? To poczytaj na WP „Helena Biedroń, matka lidera Wiosny 19 lat temu oskarżyła go o to, że znęcał się nad nią i swoim młodszym o 6 lat bratem Krzysztofem – informuje se.pl, zaznaczając, że sprawa znalazła się wówczas w sądzie w Krośnie.” Jakaś patologiczna ta twoja wiosna i twój idol.

Filozof

po prostu nic..żenada parodia polityki

Andrzej

To hucpa!

Iza

O ciekawostka Ci co z chciwości działek nie sprzedali stawiają na Biedronia ha ha ha ha

Jan

Czy biedroń przestał juz bić matke i mlodszego brata?Dzisiejsze gazety informują,że miał sprawę w sądzie.