Berlinga czy Blachnickiego? Szkoła ma wątpliwości…

Do naszej redakcji zadzwonił rodzic jednego z dzieci chodzących do Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrołęce. Był zbulwersowany faktem, że szkoła pomyliła patronów ulicy, przy której się znajduje. Ks. Blachnickiego zastąpiła Berlingiem.

– Czy w Ostrołęce wracamy do komunistycznych patronów ulic? – zapytał nas jeden z Czytelników. – Przed rozpoczęciem roku szkolnego Szkoła Podstawowa nr 10 informowała za pośrednictwem vulcana o organizacji 1 września. A w rozpisce czytamy, że „Uczniowie wchodzą do szkoły wejściem głównym od ul. Berlinga”. To już nie ma w Ostrołęce ulicy księdza Blachnickiego, tylko powrócił Berling?

Przypomnijmy, że nazwę ulicy zmieniono w ramach dekomunizacji. W Ostrołęce, jeszcze za czasów Janusza Kotowskiego, nowe nazwy nadano 13 ulicom. Jedną z nich była właśnie dawna Berlinga, którą zmieniono na ulicę księdza Franciszka Blachnickiego.

W przypadku tej informacji z vulcana najprawdopodobniej doszło do ludzkiego, niezamierzonego błędu (gwoli sprawiedliwości dodajmy, że już na stronie Szkoły Podstawowej nr 10 poprawnie napisano nazwę ulicy – ul. Blachnickiego). Warto zauważyć jednak, że obecny prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik nie raz mówił publicznie, że dla niego generał Berling jest postacią niejednoznaczną. Wielu historyków wystawia Berlingowi jednak ocenę bardzo jednoznaczną. Oto co napisał o nim IPN:

„Ul. Berlinga Zygmunta – W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej  (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744).

Zygmunt Berling (1896–1980) – do 1939 roku zawodowy oficer Wojska Polskiego, później współpracownik NKWD i działacz prokomunistyczny, zdegradowany i skazany na śmierć za zdradę, mianowany przez Stalina dowódca polskich jednostek przy Armii Czerwonej, wysoki urzędnik państwowy w PRL, z wykształcenia prawnik.” (więcej informacji o nim TUTAJ)

Błędy popełnia każdy, ale na szkole ciąży odpowiedzialność za wychowanie nowych pokoleń. Warto więc przywiązywać wagę i do takich organizacyjnych informacji: aby nie denerwować niepotrzebnie rodziców i nie wprowadzać w błąd uczniów.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Nina

Smutne, ale może dla ratusza to wsio rawno☹️

Rafa

F. Blachnicki walczył za Polskę. Okupanci niemieccy skazali Go na śmierć . Potem jako kapłan pięknie wychowywał młodych . Może za to służby komunistyczne prześladowały Go a pewnie i otruły. Takich pomyłek nie powinno być . Przeproście rodziców i uczniów .

Wera

Berling też walczył , ale ostatecznie wybrał sowieckie ideały. Nie wart jest pamięci