Będzie ulica Torowa. Ale czy to na pewno dobra nazwa?

Podczas sesji Rady Miasta z 28 listopada ustalono nazwę nowej ulicy na osiedlu Stacja: będzie ona brzmieć „Torowa”. Projekt uchwały wywołał jednak ożywioną dyskusję. Jej temat: jakie nazwy należy nadawać nowym ulicom?

O nadanie nazwy niedługiej ulicy na osiedlu Stacja znajdującej się przy ul. Kolejowej poprosili przyszli mieszkańcy – jak się okazało już po głosowaniu – ul. Torowej. Taką nazwę zaproponowała Komisja Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Rady Miasta Ostrołęki.

Inną wizję dotyczącą nadawania nazw ulicom mieli niektórzy radni: Janusz Kotowski i Henryk Gut (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Mariusz Popielarz (Koalicja Obywatelska):

Nie ukrywam, że dla mnie nazwa tego typu jest utratą jakiejś szansy na upamiętnienie osoby ze Stacji, ze środowiska lokalnego, a wiele wspaniałych postaci w naszej historii było – mówił Janusz Kotowski, który dodawał, że można w ten sposób uhonorować wartościowe osoby i niezwiązane z naszym regionem.

– W każdym środowisku funkcjonują ludzie, którzy je tworzą, którzy są dla niego zasłużeni – to z kolei słowa Mariusza Popielarza. – To są konkretne osoby, konkretne nazwiska i myślę, że czasami jet ważniejsze upamiętnienie tych osób, które się wyróżniały w sposób pozytywny, które wato zapamiętać i stawiać jako przykład.

„Torowej” bronił radny Jacek Łuba (Bezpartyjne Miasto). Mówił, że komisja zastanawiała się nad tym wszystkim, o czym mówili radni. Ale uznała, że Torowa będzie pasować do Kolejowej (wzorem tematycznych nazw ulic na osiedlu Kwiatowym czy Leśnym), a poza tym to krótka ulica na peryferiach miasta, która ostatecznie mogłaby się okazać „dyshonorem dla patrona”. Janusz Kotowski przypomniał, że niedługą ulicę – na wniosek właśnie Bezpartyjnego Miasta – nazwano imieniem Arkadiusza Gołasia (znajduje się przy nowym osiedlu mieszkaniowym i drugim Lidlu).

Głos zabrał też i Jerzy Grabowski (PiS);

Myślę, że ulica Torowa, jeśli nie będzie przekręcana na Tortową, będzie nierozłącznie związana z tym rejonem naszego miasta, naszego osiedla – przekonywał, dodając, że jest też jak najbardziej za tym, aby upamiętniać ważne osoby.

A Wy co sądzicie na ten temat? Zachęcamy do komentowania.

najnowszy najstarszy oceniany
Gość
Gość
Gość

Ale to tak wąskotorowa czy szerokotorowa?

gosc
Gość
gosc

jak tak koniecznie chcecie to niech będzie kocia albo popiołowa

Kinia
Gość
Kinia

Jak nie myślisz i nie masz nic do powiedzenia, czemu zabierasz głos ?

Prawy wyborca
Gość
Prawy wyborca

Bardzo szanuję Pana Grabowskiego za jego spokój i umiarkowanie, za także jego podtrzymywanie tradycji kolejarskich. Ale z propozycją nazwy ulicy to, mówiąc delikatnie, przesadził. Nazwa ulicy, w polskiej tradycji to naprawdę wielka sprawa. To nazwa na lata a może i weki. Dlatego powinna być szczególna i znacząca. Podobają mi się argumenty Pana Kotowskiego ale nie rozumiem jednego. Dlaczego ludzie z jednego klubu politycznego rozmawiają ze sobą publicznie, mając odmienne zdanie. Rozumiem, że demokracja, że transparentność ale na miłość Boską, ludzie, przecież są gabinety i inne pokoje, gdzie można w ich zaciszu ustalić wspólne stanowisko. Podobne zachowania zauważam w innych kwestiach… Czytaj więcej »

Krak
Gość
Krak

J. Kotowski głosował za ulicą A. Gołasia i podkreślał że to ważne, że jest tam duży blok i dużo adresów

Wyborca
Gość
Wyborca

Klub radnych PiS to grupa mądrych ludzi z przewodniczącym klubu na czele,tak powinna działać Demokracja

bamam
Gość
bamam

Sadze że obok w gm jest torowa wiec bedzie sie mylić ludziom