Będzie ulica Torowa. Ale czy to na pewno dobra nazwa?

Podczas sesji Rady Miasta z 28 listopada ustalono nazwę nowej ulicy na osiedlu Stacja: będzie ona brzmieć „Torowa”. Projekt uchwały wywołał jednak ożywioną dyskusję. Jej temat: jakie nazwy należy nadawać nowym ulicom?

O nadanie nazwy niedługiej ulicy na osiedlu Stacja znajdującej się przy ul. Kolejowej poprosili przyszli mieszkańcy – jak się okazało już po głosowaniu – ul. Torowej. Taką nazwę zaproponowała Komisja Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Rady Miasta Ostrołęki.

Inną wizję dotyczącą nadawania nazw ulicom mieli niektórzy radni: Janusz Kotowski i Henryk Gut (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Mariusz Popielarz (Koalicja Obywatelska):

Nie ukrywam, że dla mnie nazwa tego typu jest utratą jakiejś szansy na upamiętnienie osoby ze Stacji, ze środowiska lokalnego, a wiele wspaniałych postaci w naszej historii było – mówił Janusz Kotowski, który dodawał, że można w ten sposób uhonorować wartościowe osoby i niezwiązane z naszym regionem.

– W każdym środowisku funkcjonują ludzie, którzy je tworzą, którzy są dla niego zasłużeni – to z kolei słowa Mariusza Popielarza. – To są konkretne osoby, konkretne nazwiska i myślę, że czasami jet ważniejsze upamiętnienie tych osób, które się wyróżniały w sposób pozytywny, które wato zapamiętać i stawiać jako przykład.

„Torowej” bronił radny Jacek Łuba (Bezpartyjne Miasto). Mówił, że komisja zastanawiała się nad tym wszystkim, o czym mówili radni. Ale uznała, że Torowa będzie pasować do Kolejowej (wzorem tematycznych nazw ulic na osiedlu Kwiatowym czy Leśnym), a poza tym to krótka ulica na peryferiach miasta, która ostatecznie mogłaby się okazać „dyshonorem dla patrona”. Janusz Kotowski przypomniał, że niedługą ulicę – na wniosek właśnie Bezpartyjnego Miasta – nazwano imieniem Arkadiusza Gołasia (znajduje się przy nowym osiedlu mieszkaniowym i drugim Lidlu).

Głos zabrał też i Jerzy Grabowski (PiS);

Myślę, że ulica Torowa, jeśli nie będzie przekręcana na Tortową, będzie nierozłącznie związana z tym rejonem naszego miasta, naszego osiedla – przekonywał, dodając, że jest też jak najbardziej za tym, aby upamiętniać ważne osoby.

A Wy co sądzicie na ten temat? Zachęcamy do komentowania.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Gość

Ale to tak wąskotorowa czy szerokotorowa?

gosc

jak tak koniecznie chcecie to niech będzie kocia albo popiołowa

Kinia

Jak nie myślisz i nie masz nic do powiedzenia, czemu zabierasz głos ?

Prawy wyborca

Bardzo szanuję Pana Grabowskiego za jego spokój i umiarkowanie, za także jego podtrzymywanie tradycji kolejarskich. Ale z propozycją nazwy ulicy to, mówiąc delikatnie, przesadził. Nazwa ulicy, w polskiej tradycji to naprawdę wielka sprawa. To nazwa na lata a może i weki. Dlatego powinna być szczególna i znacząca. Podobają mi się argumenty Pana Kotowskiego ale nie rozumiem jednego. Dlaczego ludzie z jednego klubu politycznego rozmawiają ze sobą publicznie, mając odmienne zdanie. Rozumiem, że demokracja, że transparentność ale na miłość Boską, ludzie, przecież są gabinety i inne pokoje, gdzie można w ich zaciszu ustalić wspólne stanowisko. Podobne zachowania zauważam w innych kwestiach… Czytaj więcej »

Krak

J. Kotowski głosował za ulicą A. Gołasia i podkreślał że to ważne, że jest tam duży blok i dużo adresów

Wyborca

Klub radnych PiS to grupa mądrych ludzi z przewodniczącym klubu na czele,tak powinna działać Demokracja

bamam

Sadze że obok w gm jest torowa wiec bedzie sie mylić ludziom