„Będzie to pierwsze w gminie Goworowo przedszkole i żłobek z prawdziwego zdarzenia”

Wójt gminy Goworowo poinformował, że w środę 9 grudnia podpisano umowę na budowę przedszkola i żłobka w Goworowie. Powstanie on w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wójt powiedział nam nieco więcej o tej ważnej dla mieszkańców inwestycji.

Skąd potrzeba i pomysł budowy żłobka i przedszkola?

Piotr Kosiorek, wójt gminy Goworowo: W gminie Goworowo przedszkole funkcjonowało zawsze w pomieszczeniach wynajmowanych lub adaptowanych, które nie spełniały warunków i wymogów do realizacji najważniejszego etapu wychowania. Obecnie mamy jedno Przedszkole Samorządowe w Goworowie oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych w Kuninie, Pasiekach i filii Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie z siedzibą w Szczawinie. Potrzebę budowy nowego przedszkola i żłobka zgłaszali rodzice i taką potrzebę widzieli też radni gminy. Był to też jeden z punktów mojej kampanii wyborczej.

Będzie to pierwsze w gminie Goworowo przedszkole i żłobek z prawdziwego zdarzenia, spełniające wszystkie warunki do opieki i wychowania dzieci na miarę XXI wieku. W obiekcie będzie też sala do ćwiczeń sensorycznych, zajęć terapeutycznych i logopedycznych. Poza tym nadal będą funkcjonowały dotychczasowe oddziały przedszkolne w Szkołach Podstawowych i filii w Szczawinie.

Gdzie placówki będą się mieścić? Czy to będzie jeden budynek?

PK: Nowy budynek żłobko-przedszkola będzie zbudowany obok Szkoły Podstawowej w Goworowie. Budynek będzie parterowy, tzw. pasywny, wyposażony w instalację fotowoltaiczną i pompy ciepła.

Jaka jest struktura finansowania inwestycji? Ile będzie ona kosztować?

PK: Inwestycja powstaje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Inwestor prywatny buduje przedszkole ze żłobkiem za własne pieniądze, samorząd przez 10 lat płaci za wynajem obiektu i po tym okresie staje się jego właścicielem. W okresie najmu przedszkole cały czas jest placówką publiczną, samorządową, działającą jak każda tego typu placówka. Partner prywatny w tym okresie dba o prawidłowe funkcjonowanie budynku. Koszt inwestycji wynosi 9 975 400,00 zł i zawiera koszt budowy i utrzymanie budynku przez 10 lat. Gmina spłaca zobowiązania w ratach miesięcznych. Do spłaty zobowiązań będziemy mogli użyć pozyskane środki zewnętrzne, np. 990 tys. zł z programu Maluch+. Należy zaznaczyć, że koszty inwestycji ponoszone przez gminę w formule PPP nie wpływają na wzrost zadłużenia budżetu.

Kto jest wykonawcą prac? Kiedy roboty się rozpoczną, a kiedy skończą?

PK: Wykonawca został wyłoniony w postępowaniu przetargowym i jest to Konsorcjum Firm: BUDIR SYSTEM Sp. z o. o. i PPHU IRMA Ireneusz Załęski z Warszawy. Plac budowy zostanie przekazany niezwłocznie, a prace rozpoczną się na początku przyszłego roku.

Na ile miejsc mają być obie placówki? Kiedy mogłyby zacząć funkcjonować?

PK: W nowym budynku będzie 30 miejsc żłobkowych i 100 przedszkolnych. Planowane otwarcie to przełom września i października 2021 r.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Anna

Życzę pomyślności w realizowaniu zadań.