Arkadiusz Czartoryski o przyszłości elektrowni w Ostrołęce

– Środowiska, które przez ostatnie lata atakowały i nieżyczliwie pisały o elektrowni w Ostrołęce, będą zawiedzione: elektrownia w Ostrołęce powstanie – mówi poseł Arkadiusz Czartoryski.

Energa i Enea podjęły decyzję o wstrzymaniu finansowania budowy elektrowni w Ostrołęce. Nie oznacza to jednak zarzucenia projektu – z wielu stron padają zapewnienia o jego kontynuowaniu.

– Bardzo cieszę się z tego, że sekretarz stanu Piotr Naimski, prezes Orlenu Daniel Obajtek i wiele innych osób, które współdecydują o polskiej energetyce, potwierdzają, że elektrownia w Ostrołęce powstanie. Pozostaje tylko pytanie, czy ma być ona węglowa, czy gazowa.

Mam nadzieję, że ci wszyscy, którym zależy na niskiej emisji, pozytywnie przyjmą informację, że rozważanym paliwem jest gaz.

– Jest on znacznie przyjaźniejszy dla środowiska, choć warto zauważyć, że ostrołęcka elektrownia węglowa również spełniałaby wszystkie wyśrubowane normy unijne. Gdyby powstał jednak blok gazowy, w przyszłości unikniemy drastycznego wzrostu kosztów związanych z opłatami środowiskowymi, które w UE się pojawią.

Poseł wyjaśnia też, dlaczego jest brana pod uwagę możliwość zmiany paliwa.

– Drastycznie diametralnie zmieniła się polityka energetyczna Unii Europejskiej. UE za pośrednictwem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji postanowiła przeznaczyć dziesiątki miliardów euro na odejście od spalania węgla. Zdecydowana większość tych pieniędzy trafi do Polski.

Należy też dodać, że Polska w ostatnim czasie zainwestowała ogromne pieniądze w gazoport w Świnoujściu, w terminale gazowe w Gdańsku.

– Budowany jest też system gazociągów Baltic Pipe łączący Norwegię, Danię i Polskę, na który w ostatnich dniach Polska otrzymała wszystkie zgody. Również Polska spółka Gaz-System buduje gazociąg na Litwę.

Arkadiusz Czartoryski dodaje też, że decyzja Energi i Enei nie oznacza zerwania współpracy z GE Power, które buduje elektrownię.

– PKN Orlen ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy Energa. Planowana transakcja wpisuje się w obowiązującą strategię PKN Orlen, zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki.

Z ciekawością obserwuję tę transakcję, bo nie pozostanie ona bez znaczenia dla dalszego finansowania budowy elektrowni.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Ola

Zmiana paliwa nie odbywa się bezkosztowo . Skandalem jest, że na etapie planowania nie wybrano lepszej środowiskowo opcji. Wypadałoby też przeprosić wszystkich tych, których nazywał Pan ekoterrorystom . Proszę też nie zasłaniać siè polityką UE, bi ta była znana od dawna.

gość 2

Jak można było planować elektrownię na najdroższy gaz w europie – wypadało by pomyśleć przed pisaniem bzdur- realia się zmieniły i mozna się do nich dostosować.

śniady

Niech rumiany nieuk już wiecej się nie wypowiada na temat energetyki. Lody skrecone , miliardy w błoto , a ten baran dalej mani luszi swoimi głupotami. weż chłopie lornetkę załóż czapkę z kaczymi piórami i na bitwę pod Ostrołęką. Tam może wygrasz

Ola

Pan poseł cel wyborczy osiągnął. Zaściankowy poseł w zaścianku Mazowsza został wybrany ponownie do Sejmu. Dalej jednak mami, bo od wyniku wyborczego obecnego prezydenta RP zależy jego pozycja w PiSie. Może po tym jak PiS ściemniał w sprawie elektrowni, ale i jak potraktował pacjentów onkologicznych trochę mieszkańców Ostrołęki i okolic się obudzi.

Ola

Jak można planować budowę elektrowni węglowej wiedząc, że trzeba ciąć emisje CO2. Pan poseł nauki jednak nie rozumie, jak większość obecnej prawicy. Naukowcy tłumaczący zmiany klimatyczne wywołane działalnością człowieka to ekoterrorysci.

tępiciel lemingów

Za to powinna odpowiadać Unia, że w grudniu ubiegłego roku wprowadziła nowe wytyczne:

„Istotnymi okolicznościami znacząco wpływającymi na decyzję o zawieszeniu finansowania projektu są planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej, w tym wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, nowa polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) wobec sektora elektroenergetycznego oraz publiczne wezwanie PKN Orlen na sprzedaż 100% akcji Energi.”

Unia, oddaj nam miliardy złotych.

Ola

Tępicielu lemingów od lat 80-tych ubiegłego wieku było jasne, że mamy do czynienia z globalnym ociepleniem klimatu dla naukowców i tych, którzy interesowali się ochroną środowiska . Przy czym mówimy o ociepleniu klimatu wywołanym działalnością człowieka. W 1997 roku wynegocjowano , a w2005 roku podpisani protokół z Kioto, dotyczący działań hamujących ocieplenie klimatu. Paryskie Porozumienie Klimatyczne podpisano w 2015 roku. Pretensje mieć należy do polityków, którzy ignorują naukowe fakty, a nie do UE. UE zaczyna podejmować niezbędne działania, aby uchronić ludzkość przed katastrofą.

PREDATOR 2

NA LBIE SOBIE ZBUDUJ GAZOWA ELEKTROWNIE. POLITYKU PIS A W OSTROLECE MA BYC WEGLOWA!!!

fff

Opowiadają ciągle te same bzdury, jak kiedyś. Jedna słuszna

ww wierny wyborca

Trochę niewiarygodnie to brzmi p. Pośle, i choć może nie powinienem, także nieco komicznie…

hak_fin

Szkoda że sie nie wypowiada fachowiec co przeszedł z ratusza do zarządu elektrowni C. ciepła posadka na lata

KKKKKKK

Będzie nowa /ekologiczna/ elektrownia w Ostrołęce i to jest wspaniała wiadomość dla naszego regionu . Zasługa Pana posła ogromna.

Ola

Ależ nie ma tu żadnej zasługi pana posła. Pan poseł przekonywał, że węgiel jest ekologiczny. Firma wycofała się rakiem, bo nikt nie chce finansować elektrowni węglowej. Przeciwnicy elektrowni węglowej dawno tłumaczyli, że żaden rozsądny bank tego nie sfinansuje i stało się.

Barbara

Wysłuchałam w TVP wypowiedzi D. Obajtka. Pokazano go jako potentata paliwowego (Orlen), który po wchłonięciu Energi opanuje jeszcze więcej państw na wszystkich kontynentach. Nie chciałam elektrowni węglowej, ale zadziwia mnie, że tak w jednej chwili można zmienić zasilanie strategicznego obiektu. Jak to świadczy o planach perspektywicznych naszego państwa, o działaniu specjalistów? Ale radujmy się, D. Obajtek skończył Wyższą Szkołę Ochrony Środowiska, więc może nam zbuduje elektrownię z zerową emisją (mówił, że to rozważą – niską czy zerową) i jeszcze być może hospicjum, bo tak uczynił w Wilnie. Byłoby to wspaniałe, tylko ta fabryka folii (tworzyw sztucznych) jakoś lekko podważa wiarygodność…… Czytaj więcej »

Ola

Niestety elektrownia gazowa nadal emituje CO2, zatem nie jest optymalna ze względu przeciwdziałanie zmianom klimatycznych. Oczywiście jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Ze względu na inne odpady. Pan poseł wychwalał nisko-emisyjną elektrownię węglową, a zapominał o hałdach. Elektrownia jądrowa byłaby najlepszym rozwiązaniem. Natomiast miasta takie jak Ostrołęka powinny otrzymać wsparcie, aby zrekompensować straty związane z zamykaniem elektrowni

Rufi

Dla Ostrołęki najważniejsze jest, że elektrownia powstanie. Gdyby platformersi nie wstrzymali jej budowy to już by była. Unia narzuca nowe prawa więc trzeba zmienić projekt. Panie pośle niech Pan działa.

Barbara

Rufi, tak się składa, że o szkodliwości elektrowni węglowych specjaliści wiedzieli od lat. I nie tylko specjaliści. Przypomnę nasze próby z poszukiwaniem gazu łupkowego. Znam nawet osoby z Ostrołęki, które wiele lat temu podjęły studia na kierunku energii odnawialnych z nadzieją na rozsądne podejście do energetyki… No i najwyższy czas
zacząć skuteczne oszczędzanie (żarówki energooszczędne itd.) Podane przeze mnie fakty mają skłaniać do myślenia. Pozdrawiam.

Gość

Teraz niech wszyscy którzy stracili pracę przy tym bublu niech udadzą się do czartoryskiego, kotowskiego, mamątowa żeby w wolnym czasie poopowiadali im ot tym jak z uśmiechem na ustach wbijali reper startowy pod nieprzemyślaną inwestycję.

Antfss

Tylko kto za to zapłaci co zostało już zbudowane. Tak ogromne koszty poniesione. Teraz na pewno jeszcze kary. Jak myślicie z czyich pieniędzy to idzie?

Guru

Elektrownia powstanie, bo pan poseł z kolegą zaczną ją finansować 😉

Interesant

Niektórzy dostali zwrot reklamówki.