Apel policji w Ostrołęce. W sprawie karygodnego zachowania gapiów i kierowców

W letnie miesiące policja w Ostrołęce ma o wiele więcej pracy: wypadków, często tragicznych w skutkach, oraz kolizji nie brakuje. Ostrołęcka policja wystosowała w tej sprawie apel: skarży się na gapiów i kierowców, którzy – nie zważając na bezpieczeństwo swoje i innych – robią zdjęcia i filmy wypadkom.

Jak pisze oficer prasowy policji w Ostrołęce Tomasz Żerański, „wielu przejeżdżających kierowców, czy gapiów widząc zdarzenie niestety nie potrafi zachować się w sposób bezpieczny oraz uszanować osób, które zostały ranne, bądź poniosły śmierć”.

Gapie często mają za nic zabezpieczające taśmy policyjne i za wszelką cenę chcą podejść jak najbliżej miejsca wypadku, aby… zrobić zdjęcie bądź nagrać film. W efekcie policjanci muszą uważać, aby nie osoby trzecie niechcący nie zniszczyły istotnych śladów oraz dowodów.

Nie lepsi są kierowcy, którzy, przejeżdżając, fotografują i nagrywają miejsce zdarzenia. Nie skupiają się na drodze, lekceważą polecenia policjantów kierujących ruchem.

Prosimy, aby nie przeszkadzać swoim wręcz dziecinnym zachowaniem w ciężkiej pracy policjantów i innych służb na miejscu takich często tragicznych zdarzeń – pisze oficer prasowy policji.

A policjanci muszą m.in. wykonać dokładne pomiary, zabezpieczyć ślady (nawet najmniejszych fragmentów), dokonać oględzin całego miejsca zdarzenia (niejednokrotnie na długości kilkudziesięciu metrów), pojazdów, zrobić zdjęcia, szkice i przesłuchać świadków.

Ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie miejsca wypadku, szybkie wytyczenie objazdów i kierowanie ruchem.