Akta pracownicze – będzie szkolenie dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2019 roku pracodawca może przechowywać akta pracownicze nowo zatrudnianych osób tylko 10 lat. 11 kwietnia będą w Ostrołęce na ten temat szkolenia.

Dla pracowników, którzy zostali zatrudnieni w danej firmie w okresie od stycznia 1999 roku do grudnia 2018 roku można skrócić okres przechowywania akt z 50 do 10 lat, ale tylko przy spełnieniu dodatkowego warunku. Jest nim przekazanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oświadczenia ZUS OSW oraz raportu informacyjnego ZUS RIA. Natomiast akta pracowników/zleceniobiorców zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 roku przechowuje się dalej przez okres 50 lat.

Nowe przepisy mają ułatwić przechowywanie akt pracowniczych oraz obniżyć związane z tym koszty. To istotne zmiany w prawie, dlatego ZUS postanowił zorganizować cykl szkoleń dla przedsiębiorców. Na zajęciach zostanie omówiony projekt elektronizacji akt pracowniczych. Uczestnicy dowiedzą się też o zmianach w formularzach, sposobie ich wypełnienia oraz zasadach przetwarzania. Będzie mowa także o programie Płatnik i aplikacji ePłatnik.

Szkolenia w Ostrołęce odbędą się 11 kwietnia w placówce ZUS , w godz. 10.00-12.00. Można zapisywać się telefonicznie (tel. 29 760 7720), lub drogą mailową (teresa.zubrowska@zus.pl) .