70 lat spoczywali w bezimiennym grobie. Pomnik Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego

Pomnik poświęcony pięciu żołnierzom podziemia antykomunistycznego, rozstrzelanym w 1946 roku w Łodziskach, to nowy przystanek na mapie Cmentarza Parafialnego w Ostrołęce. Pomnik powstał z inicjatywy Janusza Kotowskiego, byłego prezydenta Ostrołęki.

W 2015 roku, w leśnej mogile w miejscowości Łodziska (gm. Lelis, pow. ostrołęcki), odnaleziono szczątki pięciu żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Miejsce pochówku zlokalizowano dzięki Józefowi Głażewskiemu, który jako 10-letni chłopiec był świadkiem ich egzekucji. Później oznaczył grób i przez blisko 70 lat otaczał go opieką. W październiku 2015 roku dokonano ekshumacji szczątków, a 29 września 2016 roku pochowano je we wspólnym grobie na Cmentarzu Parafialnym w Ostrołęce.

Żołnierzy aresztowano w ramach akcji organów komunistycznych służb bezpieczeństwa przeciwko organizacjom podziemia niepodległościowego, działali najprawdopodobniej w strukturach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Po torturach i procesie w sądzie doraźnym zostali skazani na śmierć. Wyrok wykonano przez rozstrzelanie w lesie w Łodziskach 2 marca 1946 roku. Pluton egzekucyjny, składający się z funkcjonariuszy UB i KBW, oddał ok. 70 strzałów z broni maszynowej.

Ofiary zidentyfikowano dzięki zgromadzonym dokumentom oraz badaniom DNA. Zamordowani żołnierze to: Bolesław Gnoza – 24 lata, Bronisław Lis – 34 lata, Ludwik Trzciński – 27 lat, Dominik Trzciński – 29 lat, Władysław Prusaczyk – 23 lata.

„To pierwsi Żołnierze Wyklęci, których szczątki odnaleziono na terenie naszego regionu i następnie zidentyfikowano. Chcemy uhonorować ich w godny sposób i wyróżnić miejsce ich spoczynku by ich rodziny, ale też inne osoby odwiedzające cmentarz parafialnych mogły zatrzymać się przed nagrobkiem-pomnikiem na chwilę zadumy i modlitwy” – mówił dla PAP Jacek Karczewski, były dyrektor ostrołęckiego MŻW

Odebranie pomnika odbyło się 23 października. Uczyniła to komisja składająca się z przedstawicieli Urzędu Miasta oraz proboszcza parafii Nawiedzenia NMP ks. Wiesława Białczaka. Tego dnia pomnik został też poświęcony.

Była to bardzo cicha uroczystość.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Gość

„Była to bardzo cicha uroczystość” i bardzo dobrze. Nad grobami cisza jest wskazana. Dziękuję, że nie było pompy!

Gość.Gość

Widziałe. Nie jest to co w planach, ale też jest ładny. Dziękuję.