70 lat spoczywali w bezimiennym grobie. Pomnik Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego

Pomnik poświęcony pięciu żołnierzom podziemia antykomunistycznego, rozstrzelanym w 1946 roku w Łodziskach, to nowy przystanek na mapie Cmentarza Parafialnego w Ostrołęce. Pomnik powstał z inicjatywy Janusza Kotowskiego, byłego prezydenta Ostrołęki.

W 2015 roku, w leśnej mogile w miejscowości Łodziska (gm. Lelis, pow. ostrołęcki), odnaleziono szczątki pięciu żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Miejsce pochówku zlokalizowano dzięki Józefowi Głażewskiemu, który jako 10-letni chłopiec był świadkiem ich egzekucji. Później oznaczył grób i przez blisko 70 lat otaczał go opieką. W październiku 2015 roku dokonano ekshumacji szczątków, a 29 września 2016 roku pochowano je we wspólnym grobie na Cmentarzu Parafialnym w Ostrołęce.

Żołnierzy aresztowano w ramach akcji organów komunistycznych służb bezpieczeństwa przeciwko organizacjom podziemia niepodległościowego, działali najprawdopodobniej w strukturach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Po torturach i procesie w sądzie doraźnym zostali skazani na śmierć. Wyrok wykonano przez rozstrzelanie w lesie w Łodziskach 2 marca 1946 roku. Pluton egzekucyjny, składający się z funkcjonariuszy UB i KBW, oddał ok. 70 strzałów z broni maszynowej.

Ofiary zidentyfikowano dzięki zgromadzonym dokumentom oraz badaniom DNA. Zamordowani żołnierze to: Bolesław Gnoza – 24 lata, Bronisław Lis – 34 lata, Ludwik Trzciński – 27 lat, Dominik Trzciński – 29 lat, Władysław Prusaczyk – 23 lata.

„To pierwsi Żołnierze Wyklęci, których szczątki odnaleziono na terenie naszego regionu i następnie zidentyfikowano. Chcemy uhonorować ich w godny sposób i wyróżnić miejsce ich spoczynku by ich rodziny, ale też inne osoby odwiedzające cmentarz parafialnych mogły zatrzymać się przed nagrobkiem-pomnikiem na chwilę zadumy i modlitwy” – mówił dla PAP Jacek Karczewski, były dyrektor ostrołęckiego MŻW

Odebranie pomnika odbyło się 23 października. Uczyniła to komisja składająca się z przedstawicieli Urzędu Miasta oraz proboszcza parafii Nawiedzenia NMP ks. Wiesława Białczaka. Tego dnia pomnik został też poświęcony.

Była to bardzo cicha uroczystość.

najnowszy najstarszy oceniany
Gość
Gość
Gość

„Była to bardzo cicha uroczystość” i bardzo dobrze. Nad grobami cisza jest wskazana. Dziękuję, że nie było pompy!

Gość.Gość
Gość
Gość.Gość

Widziałe. Nie jest to co w planach, ale też jest ładny. Dziękuję.