60. urodziny i nowa książka Wiesława Mikulskiego (zdjęcia)

Publicysta, poeta i nauczyciel Wiesław Mikulski z Ostrołęki uczcił swoje 60. urodziny wydaniem książki „Granice czasu”. Z Czytelnikami dzieli się w niej swoimi złotymi myślami.

To kolejna pozycja w bogatym dorobku ostrołęczanina. Dominują w niej krótkie formy: sentencje, aforyzmy. Jak mówił Wiesław Mikulski, nie planował jej wydania. Namówiła go na to przedsięwzięcie jednak żona. Książka powstała niejako z okazji 60. urodzin poety (dla ścisłości napiszmy, że autor świętować okrągłe urodziny będzie za miesiąc, 12 lipca, ale już teraz złożono mu życzenia).

– Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej książki – mówił podczas wieczoru autorskiego, który odbył się 11 czerwca w bibliotece w Ostrołęce, a później jeszcze dodał:

Cieszę się bardzo, że są tutaj ci wszyscy, którzy mi od lat towarzyszą w mojej posłudze literackiej.

– Poezja może nie jest aż tak chwytliwa, wymaga pewnego duchowego skupienia i pewnego wewnętrznego nastawienia, nie jest prosta w odbiorze, a zarazem wspaniała dla tych, którzy się nią delektują. Mówię o sobie, bo też jestem czytelnikiem.

A oto kilka wybranych aforyzmów Wiesława Mikulskiego, które zostały odczytane podczas prezentacji „Granicy czasu”:

  • „Faryzeizm religijny: udawanie świętego, krzywdzenie bliźniego”
  • „Jeśli ktoś nie ma co powiedzieć, robi dużo krzyku i hałasu. Mądrość przemawia w ciszy”
  • „Pycha nie jest pyszna i nie smakuje nikomu”
  • „Nadszedł 2019 rok. Nie pomoże nowy rok, gdy miłości będzie mało. Nie posuniesz się o krok w tym, co zwą doskonałość. Nie pomogą żadne dni, jeśli serce masz z kamienia, bo zamknięte zawsze drzwi. Zamiast światła – pełno cienia”