500 plus: co się zmieni i kiedy?

Od lipca 2019 czeka nas kilka poważnych zmian w programie 500 plus, zapowiedzianych m.in.przez rząd w tzw. „piątce Morawieckiego”. Sprawdźcie, co się zmieni.

Najważniejsza zmiana, która wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r., wprowadza 500 zł świadczenia na każde dziecko do 18. roku życia. Zniknie zatem kryterium dochodowe. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że wsparcie trafi łącznie do 6,8 mln dzieci.

A otrzymają ją również wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Pieniądze z 500 plus zostaną przeznaczone na rozwój zainteresowań wychowanków czy zajęcia dodatkowe.

Zmiany w 500 plus – co oprócz świadczenia na każde dziecko:

  • wprowadzenie szczególnego 3-miesięcznego terminu – liczonego od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka
  • wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku
  • zmiana okresu świadczeniowego, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego. Od 2021 r. przesunięty zostanie moment składania wniosków – z lipca na luty, a także sam okres świadczeniowy – dzisiaj jest to październik-wrzesień, a proponowany to czerwiec-maj

Projekt zmian w 500 plus znajduje się w fazie konsultacji społecznych.

Minister Elżbieta Rafalska zapewnia, że w budżecie są na wszystkie zmiany pieniądze.

– W tym roku będzie to ok. 9,6 mld zł dodatkowych środków w budżecie programu „Rodzina 500+”. W latach kolejnych dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie – tłumaczyła.

Rząd szacuje, że objęcie wszystkich dzieci programem 500 plus spowoduje wzrost wydatków z budżetu państwa na rzecz rodzin do poziomu ok. 4% PKB. Jak informuje ministerstwo, poziom wydatków na politykę rodzinną stawia Polskę w samej czołówce państw europejskich.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Kjh

Wreszcie i moje dziecko dostanie. Samotnej matce jest bardzo ciężko. Przynajmniej będę mogła dziecko w końcu na dodatkowe lekcje języka zapisać.

Ojciec

Nigdy nie było takich programów wspierających Rodziców. Jak ktoś tego nie widzi, musi być zaślepiony jakąś nienawiścią do polskiego rządu.