5 Pułk Ułanów Zasławskich: byli dumą i chlubą wolnej Polski. Zobaczcie przedwojenne zdjęcia

Wspominając tragiczne chwile wybuchu II wojny światowej, pamiętamy żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w Ostrołęce sformowali 5 Pułk Ułanów Zasławskich.

Pułk powstał w styczniu 1918 roku, gdy tylko nadarzyła się okazja do walki o niepodległą Polskę. Tradycją nawiązywał do Pułku 5 Ułanów Zamoyskich z czasów powstania listopadowego, który również sformowany był z chęci bezinteresownego służenia ojczyźnie i brał udział w walkach pod Wawrem, Grochowem, Ostrołęką i Młynarzami.

Piękny okres w dziejach pułku rozpoczął się tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 23 września 1920 roku ułani 5 pułku rozbili pod Zasławiem 24 „żelazną” Dywizję Armii Czerwonej.

Dla uczczenia tej pięknej i brawurowej szarży 5 pułk przyjął imię „Zasławskich”, a dzień 23 września uznany został za święto pułkowe.

W okresie międzywojennym 5 Pułk Ułanów Zasławskich pełnił służbę pokojową, budując szacunek i miłość do wojska w społeczeństwie Ostrołęki i okolicy. Świadczą o tym żywe wspomnienia i dobra pamięć o pułku wśród mieszkańców Ostrołęki oraz całej Kurpiowszczyzny, która utrzymuje się do dnia dzisiejszego.

W wojnie obronnej 1939 roku pułk podzielił losy bohaterskich żołnierzy gen. Franciszka Kleeberga, składając broń dopiero 6 października 1939 roku, uczestnicząc w słynnej bitwie pod Kockiem.

Dzisiaj mało znany jest jedyny na taką skalę atak wojsk polskich na terytorium III Rzeszy. 5 Pułk Ułanów Zasławskich, idąc w awangardzie Podlaskiej Brygady Kawalerii, wszedł 4 i 5 września bojem w teren Prus Wschodnich. Atak na Niemcy (na Białą Piską) był głębokim zwiadem i przyniósł zdobycze wojenne oraz jeńców.

Ułani z Ostrołęki w całej kampanii wrześniowej walczyli z Niemcami i po 17 września z Armią Czerwoną.

Marsz ułanów zasławskich w trakcie wojny 1939 roku wynosił ponad tysiąc kilometrów: od Ostrołęki przez wschodnią Polskę aż do Kocka. Dla wielu żołnierzy pułku kapitulacja SGO „Polesie” nie była końcem walki.

Pułkownik Veli Jedzigar, były szef Wydziału Kawalerii Komendy Głównej AK, w piśmie do Koła 5 Pułku Ułanów Zasławskich z 15 sierpnia 1969 roku podaje:

Dla celów historycznych stwierdzam, że w szeregach A.K. już od października 1939 r. rozpoczął swą działalność 5 Pułk Ułanów Zasławskich, odtworzony przez rtm. Kazimierza Sokoła Draczyńskiego.

Trwałym symbolem historii pułku jest zachowany do naszych czasów sztandar 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Ciekawe są jego losy. Przetrwał on okres wojny, okupacji i obecnie znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Ułani przez okres dwudziestu lat wolnej Polski byli dumą i chlubą Ostrołęki, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego, kulturalnego i cywilizacyjnego miasta.

Ciągle żywa w pamięci mieszkańców ziemi ostrołęckiej historia pułku jest nadal przedmiotem wielu zainteresowań. Współczesna Ostrołęka może cieszyć się faktem istnienia tradycji kultywowanej w Zespole Szkół Zawodowych nr 2, który nosi imię naszego pułku.

W Ostrołęce prężnie działa Krajowe Koło Weteranów ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich oraz pododdział konny Stowarzyszenia Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich.

W Wojciechowicach kilka lat temu powstał piękny pomnik poświęcony historii „malowanych dzieci” z Ostrołęki. Każdego roku, w trzecią niedzielę września, odbywają się w Ostrołęce miejskie uroczystości związane ze świętem pułkowym 23 września (rocznica bitwy pod Zasławiem w 1920 roku).

Zapraszamy do obejrzenia kolekcji zdjęć pułku, które wykonano przed wybuchem II wojny światowej:

Fanfarzyści 5 Pułku Ułanów Zasławskich
Na rynku w Ostrołęce, od lewej płk Jezierski, mjr Gliński i rtm. Udymowski
Kadra oficerska 5 Pułku
Izba chorych w koszarach w Wojciechowicach
Kuchnia w koszarach Wojciechowice
Major Władysław Korpalski, jeden z najwybitniejszych oficerów 5 Pułku
Nauka przeprawy przez Narew
Odpoczynek po służbie, w tle koszary w Wojciechowicach
Oficerowie pułku przed koszarami w Wojciechowicach
Plutonowy Stanisław Trzaska z buńczukiem
Płk Stefan Chomicz,dowódca 5 Pułku Ułanów Zasławskich w latach 1935-1939
Poczet sztandarowy 5 Pułku: od lewej por. Smoleński , plutonowy Nortowicz i wachmistrz Hamerszmit
Próbna taczanka łączności konstrukcji por. Jana Sroczyńskiego (lata 1924-1926). Zdjęcie: ppłk K. Darczyński
Pułkownik A. Jezierski z kwiatami na rynku w Ostrołęce
Pułkownik Anatol Jezierski, dowódca 5 Pułku w 1935 roku
Święto ułanów w koszarach Wojciechowice 23 września 1930 rok
Ujeżdżalnia koni przygotowana do święta pułkowego
Ułani przed defiladą na rynku w Ostrołęce (obecnie plac Bema)
Ułani przy taczance z ciężkim karabinem maszynowym
W gabinecie dowódcy pułku
Założycielka harcerstwa w Wojciechowicach Janina Swoboda, żona wachmistrza Swobody

Zdjęcia pochodzą z Izby Pamięci 5 Pułku Ułanów Zasławskich w ZSZ 2 w Ostrołęce

3.5 2 głosów
Ocena artykułu
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrołęczanin

wspaniały artykuł, dzięki !

ela

inni piszą peirdoły a tu ktoś się postarał. To unikatowa sytuacja w czasach głupot

George

Świetny tekst, robocie pożarna robote👍👏