5 dyspozytorni medycznych dłużej o 3 miesiące

W województwie mazowieckim trwają prace nad utworzeniem 3 dyspozytorni medycznych, które funkcjonować będą w Warszawie, Radomiu i Siedlcach. Nie będzie jej zatem w Ostrołęce. Mazowiecki NFZ zawnioskował o przedłużenie na 3 miesiące obecnych umów z dyspozytorami pracującymi w 5 rejonach operacyjnych. Powód: pandemia koronaiwursa.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki informuje:

„Przedłużenie umów z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego pozwoli przeprowadzić postępowania konkursowe i zatrudnić dyspozytorów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dyspozytorzy będą zatrudniani w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim – w dyspozytorni w Warszawie zatrudnienie znajdzie 75 dyspozytorów, w Radomiu 50, w Siedlcach 30. Przedłużenie terminu utworzenia dyspozytorni umożliwi prawidłowe dokonanie zmian organizacyjnych i prawnych oraz zapewnić stabilny dostęp do świadczeń ratownictwa medycznego.”

Po zmniejszeniu liczby dyspozytorni bez takowych pozostaną Ostrołęka i Płock – zdecydowano tak, ponieważ są jednymi z najmniejszych w województwie.

Zgodnie z zapisami ustawy o państwowym ratownictwie medycznym od 1 stycznia 2021 r. wojewoda ma tworzyć i prowadzić jedną dyspozytornię medyczną w województwie, ale na Śląsku i Mazowszu istnieje możliwość utworzenia dwóch. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł skorzystał z przepisów przejściowych i zdecydował o utworzeniu 3 dyspozytorni w Warszawie, Radomiu i Siedlcach.

Oczywiście zmniejszenie liczby dyspozytorni spotkało się z krytyką. Podnoszone są różne argumenty: nieznajomość terenu przez osoby kierujące pomoc, problemy przy skompletowaniu kadry, los obecnie pracujących w dyspozytorniach.

Urząd Wojewódzki uspokaja w komunikacie z 18 listopada:

„System Wspomagania Dowodzenia Państwowe Ratownictwo Medyczne służy do obsługi zgłoszeń przez dyspozytora medycznego oraz realizacji zleceń przez zespoły ratownictwa medycznego. Udostępnia informacje m.in. o lokalizacji osoby wzywającej, lokalizacji na mapie wprowadzonego adresu, wolnym zespole ratownictwa medycznego. System Wspomagania Dowodzenia umożliwia dysponowanie karetek spoza własnego województwa w sytuacji braku innego wolnego zespołu ratownictwa medycznego. Połączenia z terenu Mazowsza były wielokrotnie obsługiwane przez dyspozytorów medycznych spoza województwa. Obsługa przebiegała sprawnie, bez zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego. Nie odnotowano również, żeby obecna sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na obsługę zgłoszeń przez dyspozytorów medycznych.

System jest cały czas doskonalony, żeby czas dojazdu skracać. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na sprawniejszą pomoc zwłaszcza w większych zdarzeniach, np. wypadkach drogowych kiedy trzeba alokować więcej zespołów. Warto podkreślić, że mimo zmniejszenia liczby dyspozytorni, w ciągu ostatnich lat w województwie mazowieckim liczba Zespołów Ratownictwa Medycznego wzrosła ze 187 do 200.”

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
gość

Powinniśmy mieć dyspozytornie u siebie bo coraz więcej bandytów pojawia się na rozkaz PiS:

twitter.com/i/status/1329425457268330496.

Karetki będą potrzebne coraz częściej gdyż robi nam się Białoruś w kraju.

*****_***

Oficer policji gorszy od kiboli na stadionach.
Zwykły bandyta ubrany w mundur.

gość

Pobicie dziennikarzy w koszulkach prasowych.

twitter.com/i/status/1329440504292003843

*****_***

To nie policjanci tylko banda zwyrodnialców którzy wstąpili do tej formacji z nadzieją że przyjdzie dzień kiedy będą mogli bezkarnie pałować i napier#dalać niepokornych obywateli.
Nastał PiS i teraz mogą spełnić swoje marzenia.

Adam

To bydło a nie policja.