40-lecie „Solidarności”. Tak tą rocznicę celebrowano w Ostrołęce

31 sierpnia w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. W Ostrołęce, z inicjatywy Zarządu Oddziału NSZZ Ostrołęka, została odprawiona uroczysta msza św. w ostrołęckiej Farze.

Mszę Świętą celebrował kapelan „Solidarności” ksiądz infułat Zygmunt Żukowski. Przybyli działacze współczesnej (na czele z przewodniczącym Oddziału Aleksandrem Zawalichem) i byłej „Solidarności” oraz parlamentarzyści ostrołęckiej ziemi: Robert Mamątow i Arkadiusz Czartoryski. Po mszy świętej złożono kwiaty pod Krzyżem księdza J. Popiełuszki. Niestety, zabrakło pocztu sztandarowego Miasta Ostrołęki.

Początki ostrołęckiej „Solidarności” sięgają listopada 1980 roku. Wówczas delegacja komitetu strajkowego z Zespołu Elektrowni Ostrołęka udała się do Warszawy i nawiązała współprace z Prezydium Tymczasowego Zarządu NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze. Pierwsze walne zebranie Delegatów Oddziału NSZZ „Solidarność” w Ostrołęce odbyło się 15 maja 1981 roku w Domu Rzemiosł przy ul. Kilińskiego. W skład Zarządu Oddziału wybrano 31 osób.

Warto przypomnieć skład pierwszego Prezydium Zarządu Oddziału NSZZ „Solidarność” w Ostrołęce. Tadeusz Godlewski (Oświata) – przewodniczący, który inspirował też powstanie Solidarności Rolniczej i Rzemieślniczej, Robert Kreczman ( OZCP) z-ca przewodniczącego, Andrzej Bednarczyk (WBGiTR) z-ca przewodniczącego, Stefan Cendrowski (Sądownictwo) członek, Kazimierz Gąska (WSZ) – członek, Franciszek Gosiewski ( WPGKiM) – członek, Janusz Górski (KB) – członek, Jadwiga Ignatowicz (Sądownictwo)- członek, Juliusz Korsak (Muzeum) – członek, Marek Koryciński (PAX) – członek, Ryszard Wicepolski (OZCP) członek.

Oddział „Solidarność” bardzo szybko rósł w siłę i niebawem liczył ponad 18 tysięcy członków. Stan Wojenny przerwał oficjalną i jawną działalność związku w Ostrołęce, wielu działaczy było więzionych. Jednym z najdłużej więzionych był obecny senator PiS Robert Mamątow, z Komisji Interwencyjnej, którego aresztowano i więziono dwukrotnie. Po 1989 roku rozpoczęła się budowa wolnej Polski, którą wywalczyli ludzie „Solidarności”. 31 sierpnia Polacy oddają hołd bohaterom tamtych dni. Ostrołęczanie także, bo i Ostrołęka zapisała swoją piękną kartę na drodze do wolności.

5 1 zagłosuj
Ocena artykułu
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Solidarnościowiec

Są w Ostrołęce ci, którzy zawsze pamiętają, dziękujemy 🇵🇱

Ola

Sadząc po wpisach na FB i na TT, poseł Czartoryski ma bardzo wybiorczą pamięć. W czasach komunizmu był zapewne pilnym uczniem i opanował fałszowanie historii. Wstyd wymazywać pamięć o przywódcy Solidarności panu Lechu Wałęsie i wielu innych bohaterach tamtych czasów. 

luk

Ale numer to Czartoryski jest taką potęgą, że to On wymazał z historii Polski Lecha Wałęsę : :-0 no no kto by pomyślał, że tak wysoko oceniasz naszego posła

Ola

Czartoryski jest trybikiem w PiSowskiej maszynie propagandy. Nikim więcej. Taki typowy BMW.