27 maja – 30. rocznica wyborów samorządowych. W Lelisie z tej okazji konkurs

27 maja – dokładnie w 30. rocznicę wyborów samorządowych z 1990 roku, w wielu miastach Polski, zaplanowano wydarzenia upamiętniające dorobek minionych trzydziestu lat.

Centralne uroczystości w Warszawie i obchody lokalne – tak wygląda to świętowanie. Obchody ruszyły 27 maja – w Dniu Samorządu Terytorialnego. U nas w regionie cisza w tym temacie, ale może winę ponosi koronawirus.

Przypomnijmy: 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze całkowicie wolne wybory do rad gmin. Były one efektem uchwalonej 8 marca 1990 roku ustawy o samorządzie terytorialnym. Ustawa została przygotowana przez Senat RP, wyłoniony w wyborach 4 czerwca 1989 roku.

Proces zapoczątkowany pierwszymi wolnymi wyborami do rad gmin w 1990 roku zakończył się osiem lat później utworzeniem powiatów.

Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich podjęły w listopadzie minionego roku uchwały uznające rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego.

Tym samym już trzy dekady jak istnieją w Polsce samorządy. 27 maja 1990 roku po raz pierwszy w wolnej Polsce wybraliśmy radnych gminnych i miejskich, wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.

Z tej tez okazji radny gminy Lelis Kamil Stepnowski, przy współpracy z stowarzyszeniem Projekt Radomir, zorganizował konkurs wiedzy o gminie Lelis. Zachęcamy do uczestnictwa, dla najlepszych są przewidziane nagrody. Szczegóły na FB Konkurs z okazji 30-lecia samorządu w Polsce.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Antoni

Brawo;)

Ewa

W gminie Lelis też pamiętają!