26 tysięcy Terytorialsów do końca 2019 roku

Ponad 7 tys. wniosków do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej złożyły osoby, które stawiły się na tegoroczną kwalifikację wojskową. Najwięcej chętnych do wstąpienia w szeregi Terytorialsów było na Kujawach i Pomorzu, Podkarpaciu oraz południowym Mazowszu.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa trwała od 4 lutego do 26 kwietnia. Nowością byli rekruterzy z Brygad Obrony Terytorialnej, którzy pojawili się przy Powiatowych Komisjach Lekarskich. Można było dowiedzieć się od nich m.in. jak wygląda służba, jakie są zasad naboru i jak wygląda wyposażenie Terytorialsów.

Do zespołów rekruterów z WOT, na terenie dwunastu województw, zgłosiło się ponad 7 tys. kandydatów, którzy złożyli wnioski o powołanie do służby (na północnym Mazowszu wpłynęło ponad 200 wniosków).

Kolejne kwalifikacje wojskowe odbędą się na początku 2020 roku. Cały czas można jednak składać wnioski o służbę w WOT odwiedzając osobiście Wojskowe Komendy Uzupełnień lub wypełniając formularz na portalu e-PUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już 19,6 tys. żołnierzy, w tym ponad 16,5 tys. żołnierzy OT oraz 3,1 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy.