17 Kurpiów wstąpiło w szeregi Terytorialsów

14 kwietnia na terenie koszar w Ciechanowie odbyła się jedna z największych przysiąg w ostatnim czasie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Wśród przysięgających było aż 17 mieszkańców powiatu ostrołęckiego, w tym 3 kobiety.

W obecności rodzin, władz samorządowych, kombatantów oraz przedstawicieli dowództwa WOT, słowa roty wypowiedziało 131 żołnierzy Północnego Mazowsza, w tym 33 kobiet. Terytorialsi pochodzą z całego Północnego Mazowsza. Wśród przysięgających w niedzielę żołnierzy znalazła się liczna grupa przedstawicieli służby zdrowia, byli dyrektorzy banków, uczniowie, studenci, nauczyciele, sportowcy.

Ci, którzy przysięgali w minioną niedzielę, zasilą szeregi czterech batalionów lekkiej piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dyslokowanych w Siedlcach, Komorowie, w Ciechanowie oraz – od stycznia, w Zegrzu Płd.

Przysięga wojskowa to zwieńczenie intensywnego szkolenia, które stanowi wstęp do trzy letniego cyklu szkoleń w ramach WOT. Pierwszy rok, poświęcony jest na szkolenie indywidualne, ogólnowojskowe. W drugim roku prowadzone są szkolenia specjalistyczne z zakresu pełnienia konkretnej funkcji w pododdziale. Polega ono na nabywaniu umiejętności i wiedzy z zakresu ściśle określonej specjalności np.: sapera, strzelca wyborowego czy zwiadowcy. Zgrywanie pododdziałów to trzeci rok szkoleń.

W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już blisko 20 tysięcy żołnierzy. W szeregach 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy już ponad 1750 żołnierzy z czego 1500 stanowią Terytorialsi.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
szweju

to trudna droga..ale ot w koncu wojsko blisko nas…

Max

Gratuluję zaangażowania. Większości by się nie chciało, a Wy potraficie!