Oczko specjalnej troski. Mini porady ogrodnika

Wczesna wiosna to pora intensywnych prac w ogrodach. Warto pamiętać, że czas – jaki teraz poświęcimy ogrodowi, zaowocuje niebawem pięknymi widokami, zapachami i śpiewem ptaków.

Warto zadbać nie tylko o nawożenie czy nasadzenia ale również o elementy małej architektury, które przyciągają zwierzęta, ptaki i owady. Są to m.in. oczka wodne, karmniki i pomosty.

Oczka wodne wymagają oczyszczenia i przycięcia roślin nadbrzeżnych. Sadząc rośliny wokół zbiorników wodnych powinno się uwzględniać nasłonecznienie. Rośliny wysokie sadzimy w taki sposób, by nie zabierały światła roślinom niższym. Z kolei rośliny kwitnące (jak kaczeńce czy kosaćce) wymagają co pewien czas przesadzania w celu rozluźnienia karp. Zbyt gęste kępy roślin nie pozwalają im prawidłowo się rozwijać i efektownie kwitnąć. Podział roślin wykonuje się wiosną przy pomocy ostrego noża czy sekatora.

Po porządkowaniu roślin warto wypompować wodę ze zbiornika, i zmienić ją na świeżą. W małych oczkach wodnych robi się to nawet kilka razy w sezonie, w dużych – co roku albo co dwa lata. Tam, gdzie żyją ryby, nie stosujemy środków chemicznych w celu utrzymania przejrzystego lustra wody. Warto natomiast z tych dużych zbiorników ogrodowych wyławiać rzęsę, aby nie zabierała światła innym roślinom i rybom.

Rozrost roślin ekspansywnych tj. miskanty i pałki wodne, należy trzymać w ryzach. Przy zbiornikach dobrze sadzić rośliny jednoroczne, wówczas już pierwszego sezonu, będziemy mogli się cieszyć bujną roślinnością.

Pamiętajmy też o zasadach bezpieczeństwa, bo na śliskim podłożu łatwo o upadki i urazy.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Jarema

Po przeczytaniu tytułu myślałem że to wywiad…z sami wiecie kim…

Stan.

Do Jarema – zapytanie, czy to chodzi o ogrodnika z Zieleni Miejskiej?

Jarema

Blisko, miejskiej ale nie zieleni